Mozak i očni živac, kao njegov izdanak, smješteni su unutar koštanog masiva lobanje u kojoj plivaju okruženi cerebrospinalnom tečnošću. Ova tečnost ima ulogu amortizera i štiti nervno tkivo od oštećenja pri potresima, kazala je dr. Enesa Begović, oftalmologinja.
Pojava krvarenja
- Volumen i pritisak ove tečnosti u normalnim uvjetima su konstantni i dobro regulirani. Poremećaj nastaje usljed povećanog stvaranja ili smanjenog odvođenja cerebrospinalne tečnosti. Ukoliko je pritisak viši od 25 mm vodenog stuba, onda se takvo stanje naziva intrakranijalna hipertenzija. Tkivo očnog živca se pri pregledu vidi kao otok glave očnog živca ili edem papile - rekla je dr. Begović.
Vlakna očnog živca propadaju, dolazi do promjene pritisaka u krvnim sudovima venama i arterijama retine te se mogu pojaviti i krvarenja usljed tromboze vena te povremeni prekid protoka u arteriji, što pacijent doživljava kao prekid vida različitog trajanja.
- Pacijent se ljekaru javlja usljed glavobolje. Vid je obično u početku dobar, a tek pregledom vidnog polja se uočavaju specifični ispadi. Nekada može doći do pojave dvoslika i bolova u vratu. Tegobe su obično jače izražene ujutro, javljaju se zujanje u ušima te mučnina i nagon na povraćanje - istakla je oftalmologinja.