Prehrambena industrija krije mnoge tajne, a među njima je i ona da hrana prerađena u „zdrave“, najčešće nije ništa bolja od svojih "nezdravih" alternativa.
Razlog je što neke od njih nisu nimalo nutritivno vrednije, dok neke sadrže i štetne hemikalije. Riječ je prije svega o podvalama – kruh na kojem piše da je napravljen od integralnog zrna često sadrži čak 70 posto rafiniranog brašna. A evo još nekih primjera.
-Žitarice – Sve više ljudi jutro započnje zdjelom punom žitarica i mlijeka. Međutim, mnoge žitarice su označene kao zdrave, a pune su šećera.
- Mlijeko s niskim procentom masnoća stvarno ima manje kalorija, ali punomasno mlijeko ima više zasićenih i mononezasićenih masti koje daju duži osjećaj sitosti. Još jedan plus za punomasno mlijeko je i taj što se u mlijeko s niskim procentom masnoće dodaje mlijeko u prahu da bi bilo što sličnije punomasnom.
Ni istraživanja ne podupiru tvrdnju da je mlijeko s niskim procentom masnoće zdravije od punomasnog. Godine 2012. istraživači su dokazali da je gojaznost djece uzrokovana upravo mlijekom s niskim procentom masnoće.
- Proteinske pločice najčešće su samo dobro upakovani slatkiši. Najčešće sadrže veliku količinu šećera, trans masti i vještačke zaslađivače.
- Sportska pića u istraživanju Univerziteta Oksford nisu ponudila ništa što bi potkrijepilo tvrdnje njihovih proizvođača da pomažu postizanju boljih sportskih rezultata.