Rozacea je bolest kože lica na kojem se pojavljuju crvenilo, kapilari i upalne promjene poput papula, pustula i nodusa, suhoća, perutanje i svrbež kože. Kod nekih pacijenata javljaju se zadebljanja i grbe na nosu. Klinička slika je slična aknama te je vrlo važno uraditi dijagnostiku za diferencijaciju i adekvatnu terapiju.
Kod pacijenata rozacea uzrokuje manjak samopouzdanja jer daje utisak neuredne i neodržavane kože. Iako se može pojaviti i prije dvadesete, tipičan je početak između 30. i 50. godine. Žene obolijevaju 2 do 3 puta češće, ali je bolest teža kod muškaraca.
Kod žena je najčešća lokalizacija na bradi i obrazima, a kod muškaraca na nosu. Češće obolijevaju osobe svijetle puti, sa znakovima oštećenja kože suncem. Kod nekih pacijenata postoji povezanost s infekcijom Helicobacter pylori i problemima probavnog trakta. U velikom broju slučajeva na koži je prisutna grinja/parazit Demodex folliculorum, i to u količinama većim i do 18 puta nego na normalnoj koži.
Također, u 30-40 posto slučajeva kod pacijenata postoji i porodična historija crvenila lica i rozacee. Crvene i roskaste fleke koje ostaju nakon rozacee se povlače s terapijom. Prošireni kapilari ostaju, osim u slučajevima kada se tretiraju laserom.
Prije započinjanja liječenja potreban je detaljan dermatološki pregled radi određivanja tipa rozacee.
U odnosu na oblik i težinu rozacee određuje se terapija koja može biti: lokalna, sistemska, lasersko uklanjanje kapilara i crvenila te tretiranje grbastog nosa (rinofime) radiovalovima i laserom.
Pacijentima s rozaceom preporučuje se izbjegavanje faktora koji pogoršavaju crvenilo i upalu. A to su:
1. Vruća hrana i pića
2. Previše začinjena hrana
3. Alkohol
4. Boravak na ekstremnim temperaturama
5. Pretjerano izlaganje suncu
6. Stres i stresne situacije
7. Vruće kupke i boravak u sauni