Povremeni proljev nije razlog za zabrinutost jer je njegov uzrok kratkoročna bolest ili hrana. Uzroci proljeva mogu se kretati od želučane viroze do određenog obroka ili sastojka kojeg ste pojeli, a nije bio dobar - kažu iz Centrazdavlja.hr.
Budući da određena hrana može pogoršati simptome, dobro je znati koje namirnice smijete, a koje ne smijete jesti kada imate proljev, kako biste izbjegli dodatno pogoršanje.
Za vrijeme trajanje viroze ili trovanja hranom, trebate jesti jednostavnu hranu, posebno tokom prva 24 sata. Najbolje je pojesti zdravu, težu hranu, poput zobenih pahuljica, riže, banane ili jabuke, a možete uzeti i kuhani krompir, dvopek, krekere, perece ili pečenu piletinu bez kože.
Osim toga, nedavna istraživanja pokazala su da hrana s probioticima, koje često nazivaju dobrim bakterijama, može skratiti trajanje proljeva. U hranu koja je bogata prirodnim probioticima spadaju jogurt, kefir, kiseli kupus i Kombucha čaj.
Važno je znati i šta trebate izbjegavati jer određena hrana može vrlo brzo proći kroz crijeva i pogoršati proljev. Zato izbjegavajte prženu hranu, mlijeko i mliječne proizvode, alkohol i gazirana pića, zaslađivače, hranu bogatu vlaknima koja uzrokuje plinove, sirovo meso ili ribu i hranu koja dugo stoji u frižideru pa niste sigurni je li još uvijek dobra za jelo.
Jedna od ozbiljnijih komplikacija proljeva je dehidracija, zato se pobrinite da popijete dovoljno tekućine. Pritom se prvenstveno misli na vodu, ali možete piti čajeve i supe da budete sigurni da ste dovoljno hidrirani.