ZDRAVI TRENDOVI

Popularna himalajska so donosi više štete nego koristi: Pronađeni loši minerali u kosi

Sadrži i radioaktivne supstance, poput radijuma i uranijuma, što dodatno podiže zabrinutost

Sprovedena istraživanja na stotinama klijenata. Unsplash

Dž. R.

7.4.2025

Roze himalajska so  veoma je popularna među promotorima zdrave ishrane, međutim nutricionisti, poput Ketrin Krov, imaju ozbiljne sumnje u njenu koristi. 

Akumuliranje minerala

Ketrin Krov, nutricionista sa međunarodnim iskustvom, na osnovu svojih istraživanja i podataka prikupljenih kroz rad sa stotinama klijenata širom svijeta, ističe nekoliko razloga zbog kojih bi trebalo da se razmotri upotreba ove popularne soli.

Krov, koristeći metodu analize minerala u kosi (HTMA), procjenjuje oko 35 različitih minerala. Ovo je neinvazivna i isplativa metoda koja omogućava preciznu analizu stanja minerala u tijelu, bez traženja bolesti kao što je to slučaj sa biopsijom. Krov navodi da kosa akumulira minerale koji ulaze u tijelo, pa ona može pružiti detaljan uvid u nutritivne i toksične metale.

Povišeni nivoi kositra

Jedan od čestih nalaza u izvještajima o analizi minerala kod njenih klijenata jeste povišeni nivoi kositra. Kositar, koji se ne smatra esencijalnim za ljudski organizam, može izazvati značajne zdravstvene probleme. 

Iako se kositar nalazi u mnogim svakodnevnim proizvodima, Krov ukazuje da je roze himalajska so jedan od glavnih izvora ovog toksičnog metala.

Kositar ne igra nikakvu biološku ulogu u tijelu i njegovi nivoi bi trebalo da budu blizu nule. Prekomjerni nivoi kositra mogu ometati metabolizam željeza te povećati izlučivanje selena i cinka, prenosi Telegraf.rs.

Simptomi toksičnosti kositra mogu uključivati bolove u stomaku, povraćanje i mučninu, sindrom hroničnog umora, iritaciju kože i očiju, oštećenje jetre, neurotoksičnost i poremećaje psihomotoričkih funkcija.

Drugi toksični metali

Pored kositra, roze himalajska so može sadržati i druge toksične teške metale, kao što su arsen, kadmijum i olovo, koji nemaju zdravstvene koristi, a u većim količinama mogu dovesti do oštećenja organa. 

Također, sadrži i radioaktivne supstance, poput radijuma i uranijuma, što dodatno podiže zabrinutost.

Iako so sadrži minerale koji su korisni za organizam, problematično je što su ponekad prisutne i opasne supstance koje mogu prevazići korisne efekte.

Ako roze himalajska so sadrži male količine minerala koji mogu doprinijeti zdravlju, njeni negativni efekti, kao što su prisustvo toksičnih metala, daleko nadmašuju bilo kakvu korisnost. Na osnovu iskustava sa klijentima i analize mineralnih podataka, Krov preporučuje upotrebu obične bijele soli, bez dodataka.

Na kraju, izbor soli je lična odluka, a Krov savjetuje da uvijek uzmete u obzir njene profesionalne preporuke i da odlučite šta je najbolje za vaše zdravlje.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.