Botulin toksin je egzotoksin proizveden od anaerobne bakterije klostridijum botulinum. Tretman botoksom je 2002. godine odobrila Američka organizacija (FDA), koja kontrolira kvalitet i sigurnost hrane i lijekova. U terapijske svrhe, govori prim. dr. Amela Karabeg, koristi se botulinum toksin tipa A.
Ljepši izgled
- Još davne 1949. godine dokazano je da mehanizam djelovanja botulinum toksina blokira neuromuskularnu provodljivost. Botoks blokira acetilholin na motornim pločama i kao posljedica toga nastupa privremena pareza tretiranih mišića. Ubrizgavanjem botulinum toksina tipa A u malim dozama postiže se selektivna blokada tih mišića. Ostali mišići ostaju u funkciji i time lice zadržava normalnu mimiku i dobije prirodan i ljepši izgled - kaže dr. Karabeg.
Kod žena, zbog smanjenja spolnih hormona, prvenstveno estrogena, nakon menopauze dolazi do brojnih promjena, kao što su gubitak potkožnog masnog tkiva, smanjuje se proizvodnja kolagena, koža postaje suha i zbog toga sitne bore postaju još izraženije.
- Poznato je da se bore javljaju zbog kontrakcije mišića lica te one s vremenom postaju trajne i dublje. Dakle, „krivac“ za pojavu bora su mimični mišići, jer se, kao posljedica mišićnih kontrakcija, javljaju trajne bore. Kada se botoks ubrizga u te mišiće, blokiraju se nervni signali, mišići se opuštaju i bore se izravnavaju - navodi dr. Karabeg.
Liječenje tikova
Tretman botoksom, ističe, predstavlja jedan od najpopularnijih i najčešćih estetsko-kozmetičkih zahvata. Uklanja bore u području čela, korijena nosa, oko očiju, na usnama (pušačke), vratu itd. Tretiraju se bore u korijenu nosa (zona mrštenja), horizontalne bore čela, bore „smijalice“, horizontalni nabori u području obje strane nosa, nabori na vratu...
- Botoks se koristi i za liječenje mišićnog spazma, strabizma, cervikalne distonije, tikova, tremora. Posebno je koristan u liječenju migrena. Botoks smanjuje spastičnost kod migrena i tako ublažava bolove koji mogu nestati poslije nekoliko, a nekad i nakon samo jednog tretmana - ističe dr. Karabeg.
Socijalni i kozmetički razlozi
- Prekomjerno znojenje mogu uzrokovati napori i strah te najčešće zahvata pazušne jame, dlanove i tabane. Može se javiti i kao posljedica bolesti, ali i zbog trudnoće, povećane tjelesne težine i klimaksa. Botoks rješava problem prekomjernog znojenja tako što blokira utjecaj acetilholina na znojne žlijezde. Najčešće tretiramo problem znojenja pazuha, pa dlanova, a najrjeđe stopala - kaže dr. Amela Karabeg.