Britanski naučnici proveli su studiju u kojoj su popularne čokoladice, napitke i čips označili kalorijskom vrijednošću te su istaknuli koliko je tjelovježbe potrebno da se ta energija sagori. Kalorijsku vrijednost u tim namirnicama povisuje količina šećera, a šećer, zapravo, djeluje na sve organe u tijelu.
1. Gušterača - Tijelo stvara otpornost na vlastiti inzulin pa ga proizvodi sve više. Gušterača se iscrpljuje, što vodi do njenog zatajenja.
2. Bubrezi – Zbog oštećenja živčanih završetaka, slabije filtriraju hemijski otpad iz tijela koji bismo inače izbacili urinom pa se on zadržava u organizmu. U krvi raste tvar kreatinin, a to vodi do zatajenja bubrega.
3. Srce – Hrane ga sitne krvne žilice oko srca, ali zbog oštećenja i stanjivanja, više nisu u stanju dovesti dovoljno hrane u mišić pa srce dobiva manje kisika. Dodatno, ako se pojave ugrušci, oštećene žile će se začepiti i dolazi do infarkta.
4. Mozak – Kao i kod srca, niz sitnih krvnih žila snabdijeva organ hranom i kisikom. Kod stanjenja ili oštećenja krvnih žila, može se javiti aneurizma, a ako ona pukne, dolazi do krvarenja u mozgu. Dodatno, ugrušci mogu voditi do moždanog udara.
5. Jetra – Zbog povećanog stvaranja glukoze, na jetri se talože masne ćelije i vode do tzv. masne jetre. Jetra propada i gubi svoju funkciju.
6. Oči – Tanke žilice u očima mogu pucati zbog oštećenja te krvariti ili će ugrušci začepiti žilice vodeći do pucanja i znatnih oštećenja vida.
Brojna novija istraživanja pokazala su da prekomjerno konzumiranje šećera narušava sposobnost organizma da obavijesti mozak kako je sit te osjećaj gladi ostaje stalno prisutan. Višak kilograma i dijabetes tipa 2 sprečavaju lučenje leptina u tijelu, a to je hormon koji obavještava mozak da je tijelo sito.