Voće sadrži ugljikohidrate i prirodne šećere pa, uprkos činjenici što su sada u trendu dijete s minimalnim sadržajem ugljikohidrata poput Keto dijete, nikako nije dobro izbaciti voće iz prehrane.
Dijeta koja sadrži voće ima brojne zdravstvene prednosti, uključujući manji rizik za dijabetes te sposobnost održavanja zdrave težine. Prirodni šećeri iz voća i dodani šećeri dobiveni procesom obrade su dvije potpuno različite namirnice i različito djeluju na organizam.
Zamjena za slatkiše
Prirodni šećeri iz voća su dijetalni i služe kao gorivo za mozak i bez prirodnih šećera iz voća bili bismo u energetskom deficitu. Osim toga šećer iz voća zadovoljava potrebu za slatkišima pa ćete tako rjeđe posezati za slatkišima.
Voćem se u organizam unose dragocjena vlakna bitna za redovitu probavu, a osim toga voće stabilizira šećer u krvi što sprečava nagle pojave gladi. No, previše šećera iz bilo kojeg izvora, uzrokovat će nagli porast šećera u krvi i za posljedicu imat ćemo masne naslage, osobito na trbuhu. Osim toga povećava se i opasnost od kardiovaskularnih bolesti i dijabetesa.
Dakle, zaaključak je kako je voće, iako sadrži šećer, iznimno dragocjeno za organizam pa s njim valja biti samo umjeren, a preporuka je jesti dvije do tri voćke dnevno.
1. Jabuke: 10 g šećera u 100 g
Umjesto kašike meda ili nekog drugog zaslađivača u svoju jutarnji zdjelu zobenih pahuljica dijabetičari, ali i ostali, trebali bi dodati jabuku i posuti cimetom.
Vrlo je bitno ujutro ne unositi ujutro hranu s visokom količinom šećera jer će to uzrokovati nagli porast šećera u krvi i isto tako i njegov nagli pad pa se nakon toga vrlo brzo osjeti potreba za novom dozom ugljikohidrata i tako u krug.
Zašto jabuka? Ona obiluje vitaminima C, A, B1, B2, B6 te mineralima, posebno kalijem, kalcijem, magnezijem i željezom. Jabuka ujedno predstavlja i odličan izvor prehrambenih vlakana, naročito pektina koji pomaže postizanju osjećaja sitosti i tako sprečava pretrpavanje hranom.
Dodatno, jabuka sadrži fruktozu, šećer koji pomaže zadovoljenju želje za slatkim, a da ne uzrokuje pretjerane oscilacije nivoa glukoze u krvi.
Ananas: 10 g šećera u 100 g
Ko voli koktele umjesto nekih drugih sokova koristi sok ananasa jer će on odlično zasladiti piće, a ukupna kalorijska vrijednost bit će mu manja.
Ananas je jedna od namirnica koja je najmanje onečišćena pesticidima jer sadrži debelu koru. Svježi ananas ima nisku kalorijsku vrijednost, no bogat je brojnim vitaminima i mineralima - 100 grama ananasa osigurava oko 50 kalorija, slično kao jabuka.
Ananas sadrži proteolitički enzim bromelain koji sudjeluje u probavi hrane tako što razgrađuje proteine. Za bromelain se vjeruje kako ima protuupalna, antikarcinogena svojstva te svojstva protiv zgrušavanja.
Istraživanja pokazuju kako redovita konzumacija ananasa pomaže u borbi protiv artritisa i loše probave. Osim toga bogat je vitaminom C.
Borovnice: 10 g šećera u 100 g
Divlje borovnice sadrže više antioksidansa nego konvencionalno uzgojene pa kad god je prilika treba birati njih. Borovnice se mogu uklopiti u bilo koji obrok, a šolja borovnica sadrži samo 85 kalorija. Dodaju se ih mueslijima, jogurtu ili smoothieju.
Kruške: 10 g šećera u 100 g
Kruške je dobro jesti što češće jer su jako bogate vitaminima B skupine. Oni pak pomažu organizmu da se nosi sa stresom jer hrane nervni sistem te sudjeluju u procesu dobivanja energije iz ugljikohidrata.
Da bi kruške trebale biti pri samom vrhu kada je riječ o izboru voća, govori i činjenica da su odličan izvor topivih vlakana. Sadrže vitamine A, B1, B2, C i E, folnu kiselinu i niacin. Također su bogat izvor bakra, fosfora i kalija, a u manjim količinama sadrže kalcij, klor, željezo, magnezij, natrij i sumpor.
Naranče: 9 g šećera u 100 g
Jedna srednje velika naranča sadrži čak tri g vlakana. U nutritivnom smislu karakteristična je po tome što za razliku od ostalih citrusa predstavlja dobar izvor folne kiseline, vitamina iz skupine B vitamina.
Sadrži brojne bioflavonoide s povoljnim utjecajem na zdravlje, posebice hesperidin koji štiti od kardiovaskularnih bolesti. Ujedno je značajan izvor kalija, likopena te beta-karotena.
Zbog slatkog okusa i posebne arome sok od naranče omiljen je napitak tokom zimskih i proljetnih mjeseci. U njemu mogu uživati svi osim osoba koje pate od gastritisa i refluksne bolesti budući da često pogoršava simptome žgaravice.
Pomaže u borbi protiv dijabetesa, osobito dijabetesa tipa 1 i to zbog obilja vlakana koje sadrže. Naime, svakodnevna konzumacija hrane bogate vlaknima smanjuje razinu glukoze u krvi.
Maline: 4 g šećera u 100 g
Maline su ukusne i imaju vrlo malo kalorija, bogate su antioksidansima, vlaknima te vitaminima i mineralima. U kombinaciji sa čili papričicom koja ubrzava metabolizam dobije se savršen koktel za mršavljenje.
Kako ga pripremiti? Pomiješati u blenderu šolju i po malina, kašiku meda, čili papričicu (pola male papričice) i 3 šolje hladne vode. Izmiksati i piti prije tri glavna obroka.
Avokado: 1 g šećera na 100 g
Avokado sadrži uglavnom zdrave mononezasićene masne kiseline koje se preporučuju za smanjivanje rizika od srčanih oboljenja kao i metaboličkog sindroma (skupina stanja poput povišenog krvnog pritiska, visokog nivoa šećera u krvi, prekomjerne tjelesne masnoće oko struka i abnormalnog nivoa holesterola koji se javljaju zajedno), smanjenja lošeg holesterola i sala na trbuhu.
Pomoći će i u održavanju sitosti između obroka. Među veganima, vegetarijancima te ljubiteljima zdrave kuhinje avokado je neizbježan sastojak jer je izvrstan za pripremu slastica, umaka i napitaka.