Blefaroptoza (spušten gornji očni kapak) nije rijetka pojava. Ovaj termin koristi se kada je otvor između gornjeg i donjeg kapka uži nego normalno, preciznije, uži nego na drugom oku. Anatomski gornji kapak prekriva rožnjaču za 1-2 milimetra.
Više vrsta
Spušteni kapak može biti jednostran ili obostran, stečen ili urođen. Naziva se i ptoze, a one koje ne prelaze područje zjenice ne ugrožavaju vid osim pri gledanju nagore, a jača ptoza onemogućava gledanje.
- Osobe s tim problemom pokušavaju kompenzirati problem podizanjem i/ili naginjanjem glave unazad. Urođene ptoze mogu potpuno prekrivati oko i takvo oko postaje slabovidno, ako se na vrijeme ne intervenira i omogući gledanje. Većina jednostranih ptoza djeluje kao kozmetički defekt - kazala je prim. dr. Amela Karabeg.
Dodala je da su uzroci ptoza različiti, ali se u osnovi mogu podijeliti na urođene, kod kojih je nedovoljno razvijen mišić podizača kapka, neurogene, one nastale zbog općih bolesti mišića, aponeurotilna koja nastaje u kasnijim godinama života, mehanička ptoza i traumatska.
- Liječenje ptoza podrazumijeva hirurški tretman u svim nabrojanim slučajevima, osim kod miastenije gravis, gdje se daju lijekovi. Cilj operativnog liječenja je da se postigne simetrija očiju - objasnila je dr. Karabeg.
Ako nije sačuvana funkcija podizača kapka, ide se na alternativni pravac, kao što je povezivanje kapka sa potkožnim mišićem na čelu, obično s transplantatom s natkoljenice. Ističe da se operacija mora dobro isplanirati da se ne bi uradila nedovoljna ili pretjerana korekcija.
Pravovremena reakcija
Također, posebno je navela važnost pravovremene operacije spuštenog kapka kod djece koja onemogućava razvoj vida i prijeti da tako oko ostane slabovidno.
- Velika pažnja se mora posvetiti izbjegavanju komplikacija u hirurgiji podizanja spuštenih kapaka, osobito ozbiljnih simptoma rožnjače koji mogu napraviti izuzetno nesretnog pacijenta kome često treba uraditi novu proceduru za korekciju - zaključila je dr. Karabeg.