Možda vam se čini da vam nisu potrebni nikakvi trikovi za hidrataciju, ali se dehidriranost dešava češće nego što mislite, posebno tokom ljeta – a nerijetko to stanje zanemarujemo. Održavanje hidratacije je od suštinskog značaja za našu kožu, varenje, ravnotežu hormona, kvalitet sna, raspoloženje – sve najvažnije funkciije našeg tijela. Naši osnovni sistemi u organizmu, (na primjer, cirkulacija), oslanjaju na hidrataciju da bi dobro radili.
Kada nismo hidrirani, možemo imati simptome kao što su loš san, slaba energija, maglovito razmišljanje, poteškoće sa koncentracijom, zatvor, glavobolje i vrtoglavicu. Nije ni čudo što tiktokeri kreiraju i dijele „recepte“ za vodu sa raznim ukusima, kako bi učinili da hidratacija izgleda kul i trendi. Možda zvuči čudno, ali takvi snimci imaju na hiljade pregleda.
Možda krivite svoje užurbane živote, zaboravnost ili nedostatak motivacije, ali sve to ipak nisu razlozi da se ne hidrirate. Koliko vode treba da pijemo i kako možemo da budemo sigurni da smo u svakom trenutku pravilo hidrirani?
Na osnovu novih istraživanja, naše potrebe za vodom su individualne i zavise od faktora kao što su starost, pol, težina, nivo fizičke aktivnosti i klima u kojoj živite. Slušajte znake svog tijela da biste spriječili dehidrataciju i obratite pažnju na boju urina, koja kao indikator hidratacije. Bledožuti urin generalno ukazuje na odgovarajuću hidrataciju, dok tamnožuti ukazuje na dehidrataciju.
Nabavite lijepu flašicu
Razmislite o tome kako bi vaša savršena boca za vodu trebalo da izgleda i izaberite svoju omiljenu. Imati vodu na raspolaganju u svakom trenutku – bilo da ste za svojim stolom ili napolju – poslužiće kao suptilni podstrek da je stalno pijete.
Planirajte unos vode
Započnite jutro čašom vode (prije šolje kafe). Ako ste raspoloženi da probate nešto novo, dodajte malo limuna da ubrzate varenje. A citursi su takođe dobri za blistavu kožu. Jednom kada svom tijelu pružite hidrataciju ujutru, postavite male ciljeve da pijete definisanu količinu vode i zakažite redovne pauze za hidrataciju tokom dana. Koristite podsjetnike ili aplikacije – ovaj pristup vam pomaže da ostanete na pravom putu i održavate stabilan unos vode.
Jedite namirnice bogate vodom
Dok je H2O najbolji izbor za zadovoljenje vaših dnevnih potreba za hidratacijom, postoje namirnice sa visokim sadržajem vode koje su takođe odlične. Vaše tijelo obično dobija oko 20 posto vode koja mu je potrebna iz hrane koju jedete tokom dana, dok preostalih 80 posto obično dolazi od pića. Drugim riječima, ne štedite na tih 20 posto. Namirnice sa najvećim sadržajem vode su krastavci, celer, rotkvice, paradajz, tikvice i jagode. Hrana prepuna vode ne može u potpunosti da zamijeni vodu za piće, ali je siguran način da svom tijelu date vitamine, minerale i vlakna.
Pijte vodu sa elektrolitima
Voda sama po sebi ne može dovesti do optimalne hidratacije. Tijelu su potrebni elektroliti da bi apsorbovalo vodu. Minerali kao što su natrijum, kalijum i magnezijum pomažu da se hidratacija unese u vaše ćelije. Dodajte elektrolite u svoju vodu da biste nadoknadili esencijalne minerale izgubljene znojenjem i pomogli u održavanju odgovarajućeg nivoa hidratacije tokom fizičke aktivnosti ili vrućeg vremena.
Povežite hidrataciju sa određenim zadatkom
Ako želite da uvedete novu naviku u svoju rutinu, povežite je sa zadatakom koji već radite da biste se setili da to uradite. Na primjer, ispijte vodu uz kafu ili u popodnevnoj šetnji. Drugi način da naviknete na hidrataciju je da uparite čašu vode sa svojim obrocima. Voda pomaže da se uspori tempo jedenja tokom obroka i pomaže u varenju.
Nadoknadite za unos kafe ili alhokola
Potrebe za hidratacijom se mogu razlikovati iz dana u dan, u zavisnosti od toga šta još konzumirate. Određena hrana i pića hidriraju, ali druga dehidriraju. I kofein i alkohol imaju diuretička svojstva, što može povećati proizvodnju urina i doprineti gubitku tečnosti. Ako konzumirate ove napitke, razmislite o kompenzaciji povećanjem unosa vode.