Sindrom bolne prepone možemo definirati kao entezitis tetive aduktora longusa i/ili trbušnih mišića koji u uznapredovalom stepenu dovodi do degenerativne artropatije pubične simfize. Sindrom bolne prepone u sportista, kaže dr. Edin Buljugić, fizioterapeut, sigurno je jedan od najkompleksnijih sindroma prenaprezanja, i to po etiologiji nastanka, dijagnostici i liječenju.
Uznapredovali stadij
- Sindrom bolne prepone najčešće se javlja kod fudbalera. Prema nekim istraživanjima, 2,5 posto sportskih povreda pojavljuje se u području kukova i zdjelice. Osim kod fudbalera, povrede se javljaju i kod hokejaša, ragbista, vaterpolista - rekao je dr. Buljugić.
Prvi se simptomi pojavljuju u obliku tupe boli u području preponske regije kao rezultat opterećenja tokom sportske aktivnosti.
- U početnom stadiju bol se pojavljuje nakon same aktivnosti. Ako se tad ne počne s liječenjem, simptomi progrediraju te se pojavljuje intenzivna bol u preponskoj regiji tokom sportske aktivnosti i nakon nje. U krajnje uznapredovalom stadiju imamo konstantnu bol u preponskoj regiji, najčešće u području tetive aduktora longusa i pubične simfize, koja onemogućava sportisti bilo kakvu sportsku aktivnost - istakao je dr. Buljugić.
Postavljanje dijagnoze
Dijagnoza se, dodaje dr. Buljugić, postavlja na osnovu anamneze, kliničkog pregleda te brojnih dijagnostičkih postupaka (endgenogram zdjelice, scintigrafija, ultrazvuk, kompjutorizirana tomografija, magnetska rezonancija i hernijografija).