Rožnica je prozirni dio prednjeg dijela oka kroz koji, kao kroz prozor, prolazi svjetlost do očnog dna, gdje nastaje slika posmatranog objekta. U slučaju djelovanja štetnog agensa na rožnicu, nastaje oboljenje keratitis, koje se odlikuje prolaznim ili trajnim zamućenjem dijelova ili cijele rožnice, a pacijent ima zamagljen vid.
Uzročnici keratitisa mogu biti mikroorganizmi kao što su bakterije i virusi, zatim hemijske supstancije, a može doći i do prisustva metalnog stranog tijela na rožnici prilikom brušenja metala. Uzimanje nekih lijekova ili sistemske bolesti mogu dovesti do taloženja depozita u tkivu rožnice, a do degenerativnih oboljenja rožnice može doći u starijih pacijenata.
U ljetnim mjesecima dobro je podsjetiti se da ultravioletno zračenje može dovesti do opekotina površine oka, tj. rožnice, što se manifestira obično nekoliko sati nakon izlaganja suncu u vidu bola, osjećaja pečenja, pojačanog suzenja oba oka.
Ovo stanje se naziva fotokeratitis, a zanimljivo je da, osim tokom ljetnih mjeseci, kada je izloženost UV zračenju najveća, može nastati i tokom ostalih mjeseci u godini, npr. nakon sunčanja u solarijima. Zabilježeni su i slučajevi masovnog fotokeratitisa kod posjetilaca noćnih klubova koji su bili izloženi dejstvu UV-B zračenja emitiranog iz lampi.
Isti oblik keratitisa registriran je i kod medicinskog osoblja u angio-salama, ali i onih koji su boravili u blizini germicidnih lampi koje se koriste za sterilizaciju prostorija, što je naročito bio slučaj tokom pandemije COVID-19.
Poseban oprez pri izlaganju ultravioletnom zračenju trebaju imati pacijenti koji su imali herpes keratitis jer UV zraci mogu reaktivirati pritajeni virus i dovesti do recidiva oboljenja.
Rožnica ima odličnu sposobnost regeneracije te posljedice fotokeratitisa, ukoliko se na vrijeme
detektira i prestane izlaganje UV zračenju, zacjeljuju za 24 sata. Kako ne bi došlo do fotokeratitisa, savjetuje se upotreba zaštitnih naočala koje apsorbiraju najveći dio UV-A i UV-B spektra. Osim toga, preporučuje se nositi šešire širokog oboda i ne izlagati se direktnom dejstvu UV zraka. Kod osoba koje su na radnom mjestu izložene UV zračenju preporučuje se upotreba zaštitnih naočala, a ne savjetuje se nošenje kontaktnih leća.