Vjerovatno ni o jednoj namirnici do sada nije napisano toliko članaka i knjiga kao o soji. Zbog njenog bogatstva u proteinima i ulju te sadržaja nekih vrijednih tvari, znalo se da je iznimno ljekovita, a u posljednje je vrijeme ušla na popis funkcionalne hrane. S druge strane, kozmetičkim istraživanjima dokazano je da upravo zahvaljujući visokoj koncentraciji vitalizirajućih i bogatih sastojaka soja ima i blagotvorno djelovanje na našu kožu.
Pokusi provedeni na Univerzitetu Ilinois pokazali su da dnevno konzumiranje 50 grama sojinog proteina smanjuje ukupni holesterol bez spuštanja nivoa dobrog (HDL) holesterola.
U Italiji, gdje se dijeta sa sojinim proteinom već koristi u praksi, došli su do vrlo zanimljivog otkrića; ako se radi o genetski visokom nivou holesterola, takav problem bolje odgovara na sojine proteine nego na redukciju masnoće u prehrani.
Sastav cijelog sojinog zrna varira ovisno o sorti, no u prosjeku ono sadrži 38 posto proteina, 18 posto ulja i oko 15 posto vlaknaste strukture. U trgovinama možemo pronaći pravo obilje gotovih proizvoda koji se mogu koristiti u standardnoj prehrani; od sojinog mlijeka (koje se samo po okusu razlikuje od kravljeg), jogurta, tofu (sir od sojinog mlijeka), sojinog brašna i sojinog koncentrata.
Lecitin dokazano snižava nivo holesterola, pročišćava krvne kapilare i pojačava rad srčanog mišića. S obzirom na to da naša uobičajena prehrana sadrži znatno veću količinu masti od optimalne, skoro svaki čovjek ima povećane potrebe za lecitinom. Osim toga, lecitin u većoj mjeri smanjuje ili u potpunosti uklanja bolove u zglobovima, pa ga često koriste i aktivni sportisti.
Upravo lecitin daje kosi zdravu boju i smanjuje njeno opadanje, a pomoću njega može se spriječiti i nastanak ekcema. Lecitin pojačava i moć koncentracije i pamćenja te djeluje umirujuće na nervni sistem. Od vitamina posebno su zastupljeni oni grupe B, vitamin E i drugi, a od minerala kalcij, fosfor, magnezij, željezo i drugi.