Na općenito loše stanje organizma u proljeće žali se više od 20 posto pacijenata koji posjećuju ambulante opće medicine. Prema dostupnim podacima, od proljetnog umora pati skoro svaka druga osoba u općoj populaciji.
Šetnja i trčanje
Nakon dugih hladnih dana, svi željno iščekujemo sunce, laganiju odjeću i svježe namirnice. Ali, nismo očekivali da ćemo biti umorni.
Umor, manjak koncentracije, povećana potreba za snom, koja uključuje i veću potrebu za dnevnim snom, samo su neki od simptoma proljetnog umora. Sindrom proljetnog umora uzrokovan je oslabljenim imunološkim sistemom, nedostatkom vitamina C i prilagođavanjem organizma na nove vremenske uvjete.
Osjećaj umora lako ćete umanjiti ako pijete dovoljno tečnosti, a za podizanje energije obavezno doručkujte i u jutarnji obrok uključite mnogo proteina. Osim što ćete tako pojačati vitalnost, manje ćete jesti tokom dana. Dobri izvori proteina su maslac od kikirikija, sir, jaja ili jogurt, u kombinaciji sa pecivom od cjelovitih žitarica.
I većom potrošnjom namirnica koje sadrže velike količine vitamina C, doprinijet ćete bržem savladavanju simptoma proljetnog umora.
Nakon doručka, trebali biste vježbati kako biste se razbudili, dobili energiju i popravili raspoloženje. Dovoljno je i otići u šetnju ili na trčanje. Veoma je važno i dovoljno spavati. Pokušajte u krevet otići ranije nego inače.
Dnevno svjetlo
Dugo smo čekali na duže dane, zato iskoristite više sunca tokom dana i ostanite duže na otvorenom. Naučnici su utvrdili da je nedostatak svjetla zimi jedan od uzroka proljetnog umora. Nakon dugog perioda kratkih dana sa malo sunca, u tijelu nastaje puno melatonina, koji, zapravo, potiče san.
U proljeće, kad ima više dnevnog svjetla, mozak luči više serotonina, hormona sreće, koji nas drži budnim i sretnim.