Mnogi se oslanjaju na kafu za početak dana ili barem povremeno u njoj uživaju. Ali treba imati na umu da kofein može utjecati na djelovanje nekih lijekova. Može promijeniti način na koji se lijekovi apsorbiraju, razgrađuju i uklanjaju iz našeg tijela, čineći ih manje efikasnima ili uzrokujući neočekivane nuspojave.
Ovo je, prema pisanju Healthnewsa, sedam lijekova koje biste trebali izbjegavati ako unosite kofein u organizam. Naime, kofein se metabolizira u jetri sistemom enzima koji su odgovorni i za metaboliziranje nekih lijekova. Stoga, kada se kofein i ti lijekovi uzimaju zajedno, to može dovesti do kardiovaskularnih, gastrointestinalnih, respiratornih i dermatoloških problema, prenosi ordinacija.hr.
Adenozin
Adenozin se može dati prije testa srčanog opterećenja, a koristi se i za liječenje supraventrikularne tahikardije, stanja karakteriziranog ubrzanim otkucajima srca. Kofein može blokirati učinke adenozina pa ih treba izbjegavati uzimati zajedno.
Antikoagulansi
Lijekovi koji usporavaju zgrušavanje krvi ne idu s kofeinom jer se pokazalo da inhibira metabolizam varfarina (često korištenog antikoagulansa). Kofein se veže na enzime i sprečava ih da metaboliziraju lijek. Kao rezultat toga, povećava se nivo varfarina u krvi, što pojačava antikoagulantne učinke lijeka.
Kinoloni antibiotici
Kinoloni su antibiotici koji se koriste za liječenje bakterijskih infekcija mokraćnog sistema, spolno prenosivih bolesti, gastrointestinalnih infekcija te infekcija kostiju i zglobova. Neki od kinolonskih antibiotika su ciprofloksacin, ofloksacin, norfloksacin i moksifloksacin.
Kinoloni mogu usporiti izlučivanje kofeina, što znači da on duže ostaje u vašem tijelu. To može uzrokovati pojačane nuspojave kao što su ubrzan rad srca, lupanje srca, nervoza i glavobolja.
Meksiletin
Koristi za liječenje ventrikularnih aritmija (abnormalnog srčanog ritma). Istraživanje je pokazalo da, iako kofein ne utječe na izlučivanje meksiletina, meksiletin smanjuje izlučivanje kofeina za 50 posto. Stoga se štetni efekti meksiletina mogu pogoršati povećanom koncentracijom kofeina.
Lijek za astmu može ublažiti teške reakcije kod ljudi s višestrukim alergijama na hranu.
Antidepresivi
Selektivni inhibitori ponovne pohrane serotonina (SSRI) su antidepresivi koji se koriste za liječenje depresije, opsesivno-kompulzivnog poremećaja, anksioznih poremećaja, PTSP-a te teških fobija.
Primjeri SSRI-a su fluoksetin (Prozac ili Oxactin), fluvoksamin (Faverin), citalopram (Cipramil), paroksetin (Seroxat) i sertralin (Lustral).
Savjetuje se izbjegavanje kofeina, posebno kod uzimanja fluvoksamina. Pokazalo se da se izlučivanje kofeina smanjuje za 80 posto kada se uzima s ovim lijekom, što može pogoršati nuspojave kofeina, poput ubrzanog rada srca, mučnine i nesanice.
Lijekovi za osteoporozu
Bisfosfonati kao što su alendronat, ibandronat i risedronat koriste se u liječenju osteoporoze. Dokazano je da kafa smanjuje apsorpciju bisfosfonata, umanjujući njihov efekt.
Bronhodilatatori
Bronhodilatatori furafilin i teofilin koriste se za liječenje astme i hronične opstruktivne plućne bolesti.
Dokazano je da furafilin utječe na metabolizam kofeina, što dovodi do prekomjernog nakupljanja kofeina u krvi. Uzimanje kofeina s furafilinom može uzrokovati nuspojave povezane s kofeinom kao što su žgaravica, mučnina i glavobolja.
Prije uzimanja lijekova uvijek se raspitajte kod svog liječnika o mogućim interakcijama između hrane i lijekova. Osim toga, bitno je čitati etikete i upozorenja na lijekovima kako biste bili informirani o mogućim interakcijama.