Tihi srčani udari predstavljaju značajan izazov budući da čine 45 posto srčanih udara, a puno više pogađaju muškarce nego žene. Prikladno nazvani "tihi", ovi srčani udari odstupaju od klasičnih simptoma, nemaju intenzivne manifestacije koje se obično povezuju sa srčanim udarom.
Trajni simptomi
Blaga i prolazna priroda simptoma tihog srčanog udara često navodi pojedince da ih odbace kao običnu nelagodu ili manje ozbiljan problem, prenosi Times of India.
Umor, fizička nelagoda i blaga bol u grlu ili prsima često se pogrešno pripisuju faktorima kao što su prekomjerni rad, loš san ili bolovi povezani sa starenjem. Posebno muškarci mogu ostati nesvjesni da su doživjeli tihi srčani udar sve dok ih trajni simptomi poput umora, nedostatka zraka ili žgaravice ne natjeraju da potraže ljekarsku pomoć.
Kardiolozi naglašavaju ključnu ulogu ranog otkrivanja i intervencije. U svojoj kliničkoj praksi često se susreću sa slučajevima kada je zakašnjela medicinska pomoć dovela do nepovratnog oštećenja srčanog tkiva. Nakon postavljanja dijagnoze primjenjuje se terapija ljekara, koja se bavi glavnim faktorima rizika kroz promjene prehrane, redovnu tjelovježbu i lijekove kao što su statini za sprečavanje drugog srčanog udara. Ključ leži u osnaživanju pojedinaca da prepoznaju suptilne simptome i poduzmu proaktivne korake prema zdravlju kardiovaskularnog sistema.
Znakovi upozorenja
Pojedince se potiče da odmah potraže ljekarsku pomoć ako osjete bilo koji od sljedećih znakova upozorenja:
Nelagodu u središtu prsnog koša koja traje nekoliko minuta ili se ponavlja, karakterizirana pritiskom, stiskanjem ili boli.
Neudobnost u drugim dijelovima gornjeg dijela tijela, uključujući jednu ili obje ruke, leđa, vrat, čeljust ili trbuh.
Kratkoću daha prije ili tokom nelagode u prsima.
Izbijanje hladnog znoja ili osjećaj mučnine.
Podizanjem svijesti i poticanjem na pravovremenu ljekarsku intervenciju možemo zajednički raditi na minimiziranju utjecaja tihih srčanih udara i očuvanju zdravlja srca za duži i ispunjeniji život.