Folna kiselina je vitamin B9 topiv u vodi. U hranu prirodno bogatu folnom kiselinom spadaju zeleno lisnato povrće (špinat, brokula, zelena salata), špargle, voće (banane, limuni), mahunarke, gljive, meso (goveđa jetrica i bubrezi), sok od naranče i sok od paradajza.
Folna kiselina pomaže u prevenciji anemije i potiče apsorpciju hranjivih tvari. Također se koristi za liječenje ulceroznog kolitisa, bolesti jetre, alkoholizma i bolesti bubrega.
Trudnicama i ženama koje planiraju trudnoću treba više ovog vitamina kako bi smanjile rizik od pobačaja ili oštećenja neuralne cijevi kod beba te urođenih poremećaja kao što je spina bifida. Neke osobe uzimaju folnu kiselinu kako bi smanjile rizik od nastanka raka debelog crijeva. Također se koristi za prevenciju srčanih bolesti i srčanog udara.
Može se koristiti i za ublažavanju simptoma Alzheimerove bolesti, za prevenciju gubitka sluha i oštećenja vida, prevenciju prijevremenih znakova starenja, problema sa spavanjem, slabih kostiju, depresije, bolova u mišićima i brojna druga stanja.
Manjak B9 izaziva brojne tegobe, ali se one rijetko povezuju sa nedostatkom ovog vitamina. Osim više biohemijskih procesa u tijelu, ona pomaže i u "popravci" DNK i proizvodnji crvenih krvnih zrnaca.
Ako ste često loše raspoloženi, anemični, imate vrtoglavice ili nesvjesticu, bolove i probavne probleme, razlog bi mogao biti nedostatak folne kiseline. Manjak ove hranljive materije odgovoran je za čitav niz zadravstvenih problema, a nerijetko i liječnici smetnu sa uma da bi upravo u njenom nedostatku mogao biti uzrok brojnih simptoma.
Folna kiselina poznata je i kao vitamin B9. Osim više biohemijskih procesa u tijelu, ona pomaže i u "popravci" DNK i proizvodnji crvenih krvnih zrnaca.
Nedostatak folne kiseline, što se potvrđuje nalazom iz krvi, najbrže se nadoknadi suplementima.