Orah je uz lješnik, badem i pistacije najpoznatije jezgrasto voće i nezamjenjiva namirnica u mnogim poslasticama. Samo drvo oraha jedno je od najcjenjenijih stabala u biljnom svijetu, bilo kao sirovina u drvnoj industriji bilo kao plodonosna biljka. Međutim, orah, odnosno plod oraha, ima i mnogo zdraviju ulogu od one koju su mu poslastičari namijenili. Ovo jezgrasto voće veoma je nutritivno vrijedno, pogotovo u pogledu bjelančevina i esencijalnih masnih kiselina.
Baš kao i drugo jezgrasto voće, i orahe je potrebno čuvati na pravi način. Ako ne vodite računa o tome, oni mogu brzo propast, bilo zbog insekata bilo zbog gljivica, plijesni koje proizvode aflatoksin, čime orah postaje nejestiv, jer je aflatoksin karcerogen. Ako se plijesan pojavi u oljuštenim orasima, cijelu količinu treba baciti.
Orasi su najveće jezgrasto voće, a veličina im može varirati od vrste, od veličine klikera do veličine ping-pong loptice. Smećkasa ljuska može biti tvrđa (deblja) ili mekša (tanja). Dok su orasi drvetu, zaštićeni su zelenim, vlaknastim omotačem koji puca prilikom zrenja i ljuske. Jestivi dio tvrde ljuske izgledom podsjeća na mozak. Sav je naboran i ima tanku (jestivu) membranu koja štiti unutrašnje jezgro oraha da ne užegne. Pomenutu membranu ne treba ljuštiti pri jelu jer ona sadrži obilje antioksidanasa.
Kalorijska vrijednost oraha je 654 kcal / 100 g, što znači da je orah veoma kalorično voće. Razlog tome treba tražiti u sastavu koji u 100 g sadrži: ugljenih hidrata 13,71 g (šećera 2,61 g, vlakana 6,7 g), masti 65,21 g (zasićene 6,13 g, mononezasićene 8,93 g, polinezasićene 47,18 g), bjelančevina 15,23 g, vode 4,07 g.
Orasi sadrže mnoge minerale: mangan, magnezij, fosfor, željezo, cink, kalij, kalcij. Od vitamina sadrže: vitamin A, vitamin B 1, B 2, B 3, B 5, B 6, B 9, vitamin C, vitamin E, vitamin K.
Orasi sadrže mnoge esencijalne aminokiseline. Ono što je očigledno jeste da su orasi puni zdravih, polinezasićenih masnoća – 47,2 g od ukupno 65,21 g, a naročito alfa-linoleinske kiseline i linoleinske kiseline.