Dehidracija kod djece i beba uzrokovana je uglavnom ljetnim virozama. Kod nedostatka tekućine razvijaju se specifični znakovi dehidracije. Te znakove pažljiv roditelj sam može otkriti.
Gotovi prašci
Znakovi dehidracije su suha koža na kojoj se lako stvaraju nabori, tamni podočnjaci, suh jezik obložen bijelim naslagama, fontanela je kod beba uvučena, smanjena količina urina, suha pelena ili je urin gust i intenzivno žute boje, ubrzan rad srca i slabiji puls te dijete postaje mirno i pospano.
Pomoć za dehidraciju roditelji trebaju potražiti u apotekama. Gotovi prašci koje je potrebno otopiti u vodi i davati djetetu da popije nadomještavaju izgubljene elektrolite i druge važne tvari kojima možete spriječiti dehidraciju.
Mame koje doje trebaju dojiti što više i što češće, a bebe koje su na flašici smiju piti razrijeđeno mlijeko. U slučaju da sumnjate na težu dehidraciju, ne uspijevate elektorlitima popraviti stanje i dijete ima vrtoglavicu, glavobolju ili gubi svijest, odmah se javiti pedijatru.
Povrće i voće
Tokom ljetnih mjeseci, kada se pojačano znojimo, važno je redovno unositi tečnost. Najbitnije je da dijete uvijek pored sebe ima flašicu s vodom ili nekim prirodnim nezaslađenim sokom.
Također, supe i povrće i voće koje obiluje vodom poput lubenica, krastavaca i tikvica pomoći će tijelu da dobijem svoju porciju vode i uspješno se bori protiv vrućine. Djeca od jedne do 3 godine trebaju u prosjeku 1,3 litra tekućine dnevno.
Djeca mlađa od godine trebaju majčino mlijeko ili adaptiranu hranu, a oboje sadrže tekućinu.