OPERATIVNA TEHNIKA

Kako se riješiti bolnih postoperativnih priraslica

One se ne mogu vidjeti na ultrazvuku, magnetnoj rezonanci, rentgenu, ni na CT-u, već samo laparoskopski, odnosno endoskopski, kada se ujedno mogu i odstraniti

Priraslice mogu nastati i nakon upale. Ilustracija

Piše: Doc. dr. Kenan Drljević

23.11.2018

Laparoskopija je gotovo u potpunosti istisnula klasične operativne tehnike, jer ostavlja minimalnu traumu za tkivo, postoperativni tok je daleko ugodniji i bezbolniji, a pacijent se brzo vraća u svoju sredinu bez klasičnog ožiljka od operacije. 

Indikacije za dijagnostičku laparoskopiju su: sterilitet, infertilitet, bol u maloj zdjelici. Jajovodi i priraslice se ne mogu prikazati ni jednom drugom metodom.

„Second look" laparoskopija predstavlja ponovljeni zahvat nakon prethodne komplikovane operacije da bi se procijenio definitivni efekat prethodne operacije. Biopsija laparoskopijom kod genitalnih invazivnih karcioma sa ascitom je zamijenila biopsiju na klasičan način.

Sva laparoskopska adneksalna (operacije na jajniku i jajovodu) i suspenzorna hirurgija („podizanje materice") te supracervikalna histerektomija (odstranjenje materice bez grlića) spadaju u "One Day Surgery" - jednodnevne operacije.

Tu ubrajamo laparoskopske operacije cisti na jajnicima, endnometrioze, provjere prohodnosti jajovoda i otklanjanja začepljenih jajovoda, otklanjanja priraslica, mioma na materici te sterilizaciju.

 Operacije zbog bola u maloj zdjelici

Bol u zdjelici je vrlo često uzrokovana priraslicama. Povezane su s prethodnom operacijom slijepog crijeva i carskim rezom ili nekom drugom operacjom, znači da je već otvaran trbuh na klasičan način.

Priraslice mogu nastati i nakon upale u maloj zdjelici ili usljed endometrioze, One se ne mogu vidjeti na ultrazvuku, magnetnoj rezonanci, rentgenu, ni na CT-u, već samo laparoskopski, odnosno endoskopski, kada se ujedno mogu i odstraniti.

Bol se može javiti prilokom seksualnog odnosa, pri kretanju ili vršenju nužde, ali i pri promjeni vremenskih prilika.

Priraslice u materičnoj šupljini onemogućavaju pravilno menstrualno krvarenje i prave značajne probleme u zanošenju ili iznošenju trudnoće. Mogu se histeroskopski riješiti nakon čega se uspostavlja fertilitet. Nakon dva sata pacijentica ide kući, a nakon dva-tri dana na posao. Kontrola kao i kod prethodnih operacija. Prva kontrola nakon sedam dana. Nakon toga na redovne kontrole ide kao i sve zdrave žene.

 Ciste na jajnicima

Ciste jajnika su relativno česte i dobroćudne su tvorbe koje značajno utiču na plodnost žene, ali mogu i maligno alterirati. Uzrokuju bolove u zdjelici, ali ne uvijek, te se mogu otkriti i slučajno. Da bi se mogle otkriti moraju postojati ultrazvučni, klinički i vremenski kriteriji.

Dakle, nije cista sve što izgleda kao cista. Pacijentica treba da se pregleda u prvoj fazi ciklusa, kako bi se uspostavila dijagnoza. Cista se isključivo operira laparoskopski. Operacija traje od pola sata do sat. Pacijentica nakon 12 sati može kući. Kontrola je sedmi dan po otpustu, a kasnije jednom godišnje kao i za sve zdrave žene.

Vanmaterična trudnoća

Vanmateričnu trudnoću treba prepoznati. Postoje ultrazvučni, klinički i laboratorijski znaci koji se moraju složiti da bi se postavila indikacija. Vanmaterična trudnoća se operira isključivo laparoskopski.

Zahvat traje od 20 do 40 minuta, zavisno o operativnom nalazu, mada je uvijek nezahvalno govoriti o vremenu operiranja. Unutar 12 sati pacijentica ide kući. Kontrola je nakon sedam dana, a kasnije jednom godišnje, kao i sve druge zdrave žene.

 Histeroskopija

Histeroskopija se spominje još od ranog početka 19. stoljeća, ali njena proširena upotreba datira tek od 1980. godine. Predstavlja endoskopsku (endo = unutar; skopus = pregled) dijagnostičku i operativnu hiruršku tehniku rezerviranu za šupljinu materice. Na taj način postižemo dijagnostiku i terapiju patoloških stanja materišta, ušća jajovoda, cervikalnog kanala.

Indikacije za histeroskopiju su: nenormalna uterina krvarenja, infertilitet i sterilitet, nenormalni ultrazvučni nalaz materične šupljine, sterilizacija, endocervikalni i endometrijalni polip, miomi materične šupljine, pregrada materice (septum), priraslice u materičnoj šupljini.

 Polip u materici

Operacija polipa u materičnoj šupljini vrši se histeroskopski ne ostavljajući nikav ožiljak na tijelu. Pacijentica dva sata nakon tretmana može ići kući, nakon tri-četiri dana povratak na posao. Kontrola je nakon sedam dana.

Polipi se otkrivaju ultrazvučno. Uzrokuju obilna menstrualna krvarenja te mogu biti uzrok steriliteta i infertiliteta, odnosno žena koja ima polipe može imati problema sa zanošenjem i iznošenjem trudnoće.

Miomi u materici

Miomi u materičnoj šupljini se otkrivaju na isti način kao i polipi. Operiraju se histeroskopski kao i polipi, ali je tehnika operacije zahtjevnija za operatera. Nakon dva sata žena ide kući, a nakon dva-tri dana na posao.

Pregrada u materici (septum)

Septum može biti uzrok problema kod zanošenja i iznošenja trudnoće. Procedurom se postigne pravilna materična šupljina i puna fertilnos. Pacijentica, odlazi kući nakon dva sata, a nakon dva-tri dana i na posao.


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.