Piše: Prof. dr. Muhamed Ajanović
Čišćenje zuba je vrlo bitno, jer samo pravilnim održavanjem oralne higijene možemo sačuvati zdravlje zuba te im produžiti vijek. Mekane zubne naslage (zubni plak ili biofilm) u ustima se neprestano stvaraju.
Ako ih ne odstranimo, one se nakupljaju u slojevima i tako postaju opasne za zube i desni.
Štetne kiseline
Velika količina mikroorganizama u ustima je uobičajena. Štaviše, potrebna je za održavanje ravnoteže bakterijske flore usne šupljine i imunološkog sistema. Tegobe nastaju kada se ti mikroorganizmi u toploj i vlažnoj okolini ubrzano razmnožavaju, stvarajući kiseline koje su štetne za zubnu caklinu.
Plak su bezbojne naslage bakterija koje se neprestano talože na površini zuba. Nakupine plaka mogu zadržavati nečistoću na zubima, a ujedno su i glavni uzrok problema s desnima. Borba protiv nakupljanja plaka temelji se na cjeloživotnoj ispravnoj njezi zuba.
Plak se počinje stvarati na zubima od četiri do 12 sati nakon pranja zuba, zato je važno prati zube barem dva puta dnevno i redovno ih čistiti zubnim koncem. Zubni kamenac je skorena naslaga koja može zadržavati nečistoću na zubima i uzrokovati gubitak boje zubi. Snažno se veže uz zube i ukloniti ga mogu samo stomatolozi.
Zubni kamenac sadrži velike količine bakterija koje proizvode mnoge kiseline, što narušava strukturu cakline zuba i može dovesti do nastanka karijesa. Podložnost taloženju plaka ili zubnog kamenca na zubima ovisi od pojedinca do pojedinca.
Stvaranje zubnog kamenca, nažalost, ne možemo spriječiti, ali dobrom oralnom higijenom i redovitim stomatološkim pregledima te pravovremenim odstranjivanjem možemo u velikoj mjeri držati pod kontrolom i utjecati na njegovu brzinu nastajanja. Kako biste se riješili zubnog kamenca, stomatolozi preporučuju tretmane čišćenja zuba, gdje čišćenje zubnog kamenca i pjeskarenje igraju najvažniju ulogu.
Čišćenje zubnog kamenca podrazumijeva uklanjanje svih naslaga na zubima: kamenac, plak, ali i pigmentacije od hrane i pušenja. Iako je ovo vrlo često terapijski postupak, možemo ga svrstati u preventivne metode. Jednom kada je formiran zubni kamenac, nije ga moguće otkloniti uobičajenim, redovnim metodama oralne higijene, već je za to potrebna intervencija stomatologa.