Dolaskom ljetnih vrućina svi bi trebali paziti šta jedu, a posebno grupa ljudi kojoj promjena vremena teže pada. Hronični bolesnici skloni su pogoršanju zdravstvenog stanja tokom vrućih dana pa je potrebno da prema tome prilagode prehranu.
Suhoća kože
Prema riječima nutricionistice Amele Ivković-O'Reilly, kako bi pravilno funkcionirao, organizmu je potrebna dovoljna količina vode. Ako je ne dobiva, cirkulacija krvi slabi, krvni pritisak pada, mišići gube snagu i postaju manje otporni na uobičajene napore, sve teže se koncentriraju i jedva podnose visoke ljetne temperature. Ako se ne unosi dovoljno tekućine, tijelo se pregrijava i hronični bolesnici se izlažu riziku od toplotnog udara.
- Glavobolja i tahikardija te suhoća kože i sluznica prvi su znaci za uzbunu. Ljetnim klimatskim uvjetima potrebno je prilagoditi i ishranu, pa jelovnik mora biti lagan, osvježavajući, bogat hranjivim tvarima te, što je posebno važno, vodom, koju na vrućinama organizam vrlo brzo gubi. Trebamo unijeti onoliko tekućine koliko smo dnevno izlučili znojenjem i mokrenjem. Najbolje je početi dan čašom vode u koju je iscijeđen limun jer to osvježava, a i potiče probavu – istakla je Ivković-O'Reilly.