Najnoviji podaci Evropske konfederacije sindikata o minimalnim plaćama pokazuje da BiH u tome debelo zaostaje za zemljama Evropske unije. Kao što je poznato, minimalna plaća u FBiH iznosi 619 KM, što je u bruto iznosu otprilike 1.000 KM. Ilustracije radi, minimalna plaća u susjednoj Hrvatskoj iznosi 840 eura bruto, što je 1.644 KM.
Viši standard
S druge strane, Luksemburg, Njemačka, Nizozemska i Irska izdvajaju se kao zemlje s minimalnim plaćama iznad 2.000 eura, odnosno 3.914 KM, čime osiguravaju znatno viši standard svojim radnicima s najnižim primanjima.
U Francuskoj minimalna plaća iznosi 1.767 eura bruto, što je 3.458 KM, dok je u Španiji minimalna plaća 1.323 eura ili 2.589 KM. Kada se pogledaju ti iznosi, onda je jasno zbog čega radnici iz BiH odlaze u zemlje Evropske unije.
- U ovom trenutku 619 KM minimalne plaće u odnosu na vrijednost potrošačke korpe od 3.000 KM predstavlja pravo umijeće za preživljavanje bilo kojeg radnika, a ne za život dostojan čovjeka - kaže za „Avaz“ Selvedin Šatorović, predsjednik Saveza samostalnog sindikata (SSS) BiH.
Brže rješenje
Podsjeća da je SSSBiH dugo „gurao“ inicijativu za usvajanje zakona o minimalnoj plaći od 1.000 KM i da je to zakonsko rješenje prije dvije godine usvojeno u Predstavničkom domu u formi nacrta, nakon čega je došlo do promjene vlasti. Sindikati su, kaže, očekivali mnogo brže rješenje ovog problema. Navodi i da su u stalnom kontaktu s premijerom i predstavnicima Vlade FBiH.
- Očekujemo da se, prije svega, uredba Vlade FBiH prema kojoj se obračunava minimalna plaća, a koja je donesena za vrijeme Vlade FBiH Fadila Novalića, stavi van snage. Ako ne možemo imati zakonsko rješenje, iako ne vidim problem da se ono usvoji, da imamo, dakle, značajno uvećanu minimalnu plaću prema uredbi Vlade FBiH - govori Šatorović.
Set fiskalnih zakona
To bi, navodi, bilo „za prvu ruku“, a potom da se krene u donošenje seta fiskalnih zakona koji će izvršiti značajno rasterećenje privredi.
- Jedino ćemo na taj način omogućiti i dati prostora da oni ljudi koji su čvrsto odlučili ići van granica BiH još jedanput razmisle i da se ponadaju da će im na ovim prostorima biti ipak bolje - ističe Šatorović.