Šverceri i dalje nalaze različite kanale do kupaca duhana i duhanskih proizvoda, što prouzrokuje veliku štetu ekonomiji naše države i svim njenim građanima. Kako bi se upravo njima pružila prilika da to spriječe, tako što će nelegalne aktivnosti prijaviti, pokrenuto je četvrto izdanje kampanje “Stop švercu”, koju organizira Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) BiH.
Šverc aktivan
Nedavno objavljeno IPSOS istraživanje navodi da su ilegalne cigarete na našem tržištu cigarete s markicom s Kosova ili cigarete potpuno bez porezne markice. Ovo ukazuje na to da šverceri i dalje aktivno djeluju i nalaze različite kanale bez obzira na kontinuirane aktivnosti državnih agencija (prvenstveno SIPA, UIO i GP) u suzbijanju kriminala, šverca i crnog tržišta.
- Kada govorimo o prethodnim kampanjama koje su realizirane od 2020. do 2023., s akcentom na duhan i duhanske prerađevine, zabilježen je povećan broj prijava koje je Grupa za operativne poslove zaprimila - naveli su iz UIO.
Na osnovu prijava, navode, ostvareni su značajni rezultati, a koji su se ogledali u privremenom oduzimanju robe, naknadno utvrđenim poreznim obavezama i drugo. Također, zabilježeni su značajni rezultati po pitanju privremenog oduzimanja duhana i duhanskih prerađevina koji nisu obilježeni akciznom markicom Uprave za indirektno oporezivanje.
- U prva dva mjeseca 2024. UIO je izdala nešto više od 52 miliona komada akciznih markica za obilježavanje duhanskih prerađevina. Ako te podatke uporedimo s istim periodom prošle godine, kada je izdato oko 39 miliona KM akciznih markica, onda dolazimo do zaključka da je u 2024. UIO izdala 33 posto više akciznih markica. Ovi podaci, kao i oni o porastu broja izdatih akciznih markica u prethodne četiri godine, pokazuju trend smanjenja crnog tržišta duhana - ističu iz UIO.
Prema podacima o broju izdatih akciznih markica, UIO je u toku 2023. izdala čak za 58 posto više akciznih markica u odnosu na 2020. godinu. Od 2020. pa zaključno s 2023. vrijednost oduzetog duhana i duhanskih proizvoda iznosila je 11.201.531 KM. U prva tri mjeseca ove godine oduzeto je duhana i duhanskih proizvoda u vrijednosti od 138.712 KM, dok je u istom periodu 2023. oduzeto 610.940 KM.
Akcizna politika
- Jedan od razloga smanjenja crnog tržišta duhana i cigareta u BiH svakako je i činjenica da Upravni odbor UIO već pet godina nije dizao visinu akcize na cigarete. Naime, još od 2019. po paklici cigareta se plaća proporcionalna akciza u iznosu od 42 posto maloprodajne cijene cigareta i fiksna akciza u iznosu od 1,65 KM. Kako u prethodnom periodu nije bilo značajnog povećanja cijena cigareta, vrijednost cigareta koje se prodaju na crnom tržištu u BiH gotovo je dostigla visinu cijena cigareta koje se legalno prodaju, pa je interes za kupovinom nelegalnih cigareta značajno opao. Ovo upućuje na zaključak da se “zamrzavanje” akciza za sada pokazalo dobrom akciznom politikom u BiH - kažu iz UIO.
Od 2022. godine, posredstvom Odjela za komunikacije i međunarodnu saradnju, Odsjeku za obavještajni rad, Grupi za operativne poslove dodijeljen je mobilni telefon putem kojeg građani BiH na Viber broj 065 355 155 mogu da dostavljaju anonimne prijave s fotografijama ili lokaciju gdje se nezakonito prodaju duhanske prerađevine.
- Uvođenjem ovog broja imali smo bolju, efikasniju i otvoreniju saradnju s građanima, a što je ujedno i doprinijelo povećanju broja zaprimljenih poziva. Nakon svake provedene kampanje zabilježi se povećanje broja zaprimljenih poziva koje Grupa za operativne poslove dobiva putem besplatne otvorene linije 080020607, maila stop.svercu@uino.gov.ba, Viber broja 065 355 155 i putem redovne pošte - dodaju iz UIO.