UTJECAJ NA BH. EKONOMIJU

Zabrinjavajući je rapidan porast upotrebe ilegalnog rezanog duhana

Četverogodišnji moratorij na povećanje akcize pružio je stabilnost na tržištu duhana i duhanskih proizvoda, kazao je Hadžić

Zapljena cigareta i rezanog duhana. Avaz

7.12.2023

Uoči objave novog IPSOS istraživanja, domaći nezavisni ekonomski analitičari razmatraju zaključke recentnog IPSOS istraživanja, napredak rada agencija za provedbu zakona u zapljenama švercanog duhana i cigareta, te moguća sistemska rješenja. Pojačani rad državnih agencija (SIPA, Granična policija, UIO i entitetske inspekcije) u zapljeni duhana i nelegalnih cigareta se konačno vidi, međutim, posao još nije završen jer šverceri nalaze nove načine kako djelovati.

Ozbiljan izazov

Također, podsjećamo da recentno IPSOS istraživanje jasno pokazuje da bh. tržištem sve više dominiraju šverceri rezanog duhana. O svemu ovome smo razgovarali s ekonomistom Farukom Hadžićem. 

Kako ekonomisti gledaju na pitanje šverca duhanskih proizvoda, a pogotovo porasta šverca rezanog duhana u BiH? Šta se nameće kao realno rješenje, uzimajući u obzir i nadležnosti entiteta i ministarstava?

- Šverc duhanskih proizvoda u Bosni i Hercegovini predstavlja ozbiljan ekonomski i regulatorni izazov, koji zahtijeva sveobuhvatan pristup i koordinirane napore na više nivoa vlasti. Kada sagledavamo ovo pitanje iz ekonomske perspektive, ključno je razumjeti da sistem kontrole rezanog duhana treba da započne ranije, već na entitetskom nivou, u Republici Srpskoj i Federaciji BiH, gdje su nadležna ministarstva poljoprivrede.

Praćenje proizvodnje duhana na samom zemljištu je esencijalno kako bismo identificirali ključne tačke koje pogoduju švercu.

Nakon identifikacije ovih kritičnih tačaka, neophodno je pripremiti strategiju i operativne mjere za smanjenje šverca koliko je god to moguće. Građani imaju značajnu ulogu u borbi protiv ilegalnog tržišta duhana i duhanskih proizvoda, a akcija “Stop švercu”, koju provodi Uprava za indirektno oporezivanje, omogućava im da prijave svaku neregularnost.

Kako bismo se suočili s ovim izazovima, neophodno je usredotočiti se na suzbijanje crnog tržišta duhana i duhanskih proizvoda kao kontinuiran cilj. Dok su državne agencije, kao što su SIPA, UIO i GP, već postigle vidljive rezultate u suzbijanju šverca cigareta, potrebno je strateški pristupiti rješavanju problema šverca rezanog duhana na državnom i entitetskim nivoima.

Reguliranje primjene državnog i entitetskih zakona o duhanu, koji se bave proizvodnjom, obradom, prometom sirovog duhana i duhanskih proizvoda, ključno je za efikasno suzbijanje šverca. Također, naglasak treba staviti na regulaciju otkupa duhana i praćenje rezultata datih poticaja kako bi se spriječila zloupotreba.

Stoga, ključno je da politički akteri prepoznaju ozbiljnost ovog problema i da pristupe njegovom rješavanju kroz konkretne akcione planove. Deklarativna podrška nije dovoljna; neophodna je suštinska podrška kroz politike i mjere koje će biti usmjerene ka suzbijanju šverca duhana i duhanskih proizvoda u Bosni i Hercegovini.

Pojačani rad državnih agencija (SIPA, Granična policija, UIO i entitetske inspekcije) se konačno vidi, a rezultat toga je izuzetno povećanje vrijednosti zaplijenjenog duhana i nelegalnih cigareta. Međutim, kako vidimo, IPSOS istraživanje jasno pokazuje da borba protiv crnog tržišta cigareta daje rezultate, ali bh. tržištem sve više dominiraju šverceri rezanog duhana. Prema Vašem mišljenju, šta je uzrok ove situacije i koja su moguća rješenja? 

- Podaci istraživanja pokazuju da je, uprkos kontinuiranim aktivnostima državnih agencija poput SIPA-e, UIO i GP u suzbijanju kriminala, šverca i crnog tržišta, udio ilegalnih cigareta na tržištu BiH stabilan. Međutim, zabrinjavajući je rapidan porast upotrebe ilegalnog rezanog duhana. Procjenjuje se da je ukupna potrošnja ilegalnog rezanog duhana tokom 2022. godine iznosila 2.245 tona, što predstavlja povećanje od 25 posto u odnosu na 2021. godinu i gotovo 40 posto u odnosu na upotrebu u 2020. godini.

Hadžić: Borba daje rezultate. Avaz

Posebno zabrinjava činjenica da većina korisnika rezanog duhana koristi ilegalni rezani duhan, najčešće ga nabavljajući na pijaci, ali i od uličnih prodavača i poznanika. Ovaj trend naglašava sve veću dominaciju švercera rezanog duhana na bh. tržištu duhana. Zaključak iz istraživanja ukazuje na zabrinjavajući trend. Iako su aktivnosti državnih agencija intenzivirane, bilježi se rapidan porast upotrebe ilegalnog rezanog duhana na tržištu Bosne i Hercegovine. Očigledno je da su šverceri rezanog duhana postali dominantni na bh. tržištu duhana.

Da bi se riješio porast ilegalnog rezanog duhana na tržištu Bosne i Hercegovine, ključne strategije uključuju jačanje nadzora nad prodajnim mjestima, edukaciju pušača o štetnosti ilegalnog duhana, reviziju zakonodavstva, podršku građanskim prijavama, te međunarodnu saradnju. Koordinacija državnih agencija, institucija za provođenje zakona i relevantnih organizacija je ključna za uspješno suzbijanje ovog izazova.

Kada je u pitanju akcizna politika, kako ekonomisti vide borbu protiv crnog tržišta duhana i duhanskih proizvoda i da li nam je četverogodišnji moratorij na povećanje akcize dao željene rezultate?

- Akcizno opterećenje na duhan i duhanske proizvode u prošlosti je bilo glavni generator porasta šverca i ilegalnih duhanskih proizvoda. Ekonomisti često ističu da akcizna politika uvijek treba da bude prilagođena trenutnim potrebama i kapacitetima tržišta kako bi bila efikasna u suzbijanju crnog tržišta duhana i duhanskih proizvoda.

Četverogodišnji moratorij na povećanje akcize pružio je stabilnost na tržištu duhana i duhanskih proizvoda. Međutim, da bi se tržište potpuno stabiliziralo potrebno je intenzivirati zapljene. Ova borba se mora nastaviti, čak i jačim tempom.

Virtuelni šverceri

Od pandemije COVID-19 pojavljuje se pojam „online pijaca“. Dakle, u posljednje vrijeme ilegalna prodaja prebacuje se u online sferu, tako da je sve više virtuelnih trgovaca švercanim cigaretama. Koji su svi mogući oblici borbe protiv ove pojave?

- Važno je prepoznati da se ilegalna prodaja cigareta i duhana sve više širi na online platforme nakon pojave pandemije COVID-19. Virtuelni trgovci ilegalnim cigaretama su u porastu, koristeći zatvorene grupe na društvenim mrežama, lične profile i online trgovinske portale za narudžbe, dok se dostava obavlja kroz diskretne male pakete kako bi izbjegla inspekcijske kontrole.

Prodaja ilegalnih cigareta putem takozvanog crnog e-commercea pokazala se kao unosan biznis tokom pandemije, posebno u vremenima kada su postojala ograničenja kretanja na tržnicama. Sada, ova praksa dodatno cvjeta. Krijumčari su privučeni online platformama zbog anonimnosti koju pružaju, nedostatka adekvatnog zakonskog tretmana, jednostavnosti repliciranja stvarnih prodajnih platformi te lagane komunikacije s potrošačima. Osim toga, postoji dovoljan broj platformi koje omogućavaju otvaranje novih kanala ili profila, što olakšava ilegalnu trgovinu duhanom putem interneta.

Svakodnevno proširivanje ilegalne online trgovine duhanom stvara kompleksne izazove koji zahtijevaju višestruke strategije. Jedan pristup uključuje jačanje regulacija i nadzora kako bi se uskladili zakoni s rastućim online platformama. Unapređenje nadzora nad transakcijama duhana online pomaže u identificiranju nelegalnih prodavača, sprečavanju ilegalnih aktivnosti i osiguravanju da se prodaja odvija unutar zakonskih okvira.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.