Sudeći prema najavama iz entitetskih elektroprivreda, bh. privreda bi s početkom 2025. mogla dobiti novogodišnju "čestitku“ u obliku poskupljenja električne energije. Cijene struje u RS tako bi trebale rasti do 12 posto, a u FBiH do 10 posto.
Više iznose na računima, ako takav zahtjev odobri Regulatorna agencija za energetiku, mogli bi očekivati i građani u RS, dok iz "Elektroprivrede BiH“ zahtjev za povećanje cijena za domaćinstva FERK-u nisu uputili.
Skuplja struja
- Poskupljenje električne energije je istovremeno i poskupljenje proizvodnje, a samim tim i roba koje nastaju u domaćim tvornicama, jer se energija računa kao trošak. Jednako kao i kad rastu cijene goriva, cijeli lanac dobave poskupi. BiH je uvozno orijentirana zemlja, pa se cijene uvoznih proizvoda ne bi trebale mijenjati, ali kod izvoza skuplja struja može biti faktor koji utječe na konkurentnost naših proizvoda, jer smo cijenu električne energije uvijek smatrali komparativnom prednošću - kaže za "Avaz“ predsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH Vjekoslav Vuković.
Sa svakom sličnom najavom građani su svjesni da s početkom iduće godine mogu očekivati nastavak trenda poskupljenja svih proizvoda, koji traje već godinama.
- Kada god poskupe energenti, bilo da je riječ o gorivu ili električnoj energiji, sve cijene jednostavno „podivljaju“ - kaže Marin Bago iz mostarskog Udruženja za zaštitu potrošača "Fortuna“.
Nerazvijene zemlje
On dodaje da samo nerazvijene zemlje prodaju struju te da bi strateški cilj BiH trebalo biti osiguravanje dovoljnih količina za svoju privredu i građane po povoljnim cijenama.
- Domaći resurs ne bi smio poskupjeti, ako to istovremeno ne prati rast plaća. Tu bi se moralo uključiti Ekonomsko-socijalno vijeće, ali se ono godinama nije sastalo. Mi pasivno posmatramo kako se cijene osnovnih namirnica ravnaju s cijenama u EU, ali gdje su naše plaće?!
Mi za naše plaće možemo kupiti znatno manje svega u odnosu na region, a da ne govorimo o EU. Ako ne vodimo računa o primanjima građana, onda sve gubi smisao. Loše upravljanje preduzećima ne može biti razlog poskupljenja struje - ističe Bago.
Najveći doprinosi
Najave rasta cijena struje stižu u periodu kada domaća ekonomija trpi ogromne gubitke zbog prekida željezničkog saobraćaja u Jablanici. Bago smatra neprihvatljivim da sanacija još praktično nije ni počela, uprkos najavama da bismo se mogli suočiti i s otpuštanjem radnika i zatvaranjem fabrika.
- Čuli smo od Vlade na koji način misle povećati plaću, a to se zaista graniči sa zdravim razumom. Nama su prijeko potrebne poreske reforme, da više novca ostane u džepu radnika, jer mi plaćamo najveće doprinose u Evropi. Samo Šveđani plaćaju veće doprinose na plaću, a usluga koju dobivamo nije ni blizu - kaže Bago.