I ovu godišnjicu zasjedanja ZAVNOBiH-a Bosna i Hercegovina dočekala je podijeljena na entitet u kojem se slavio Dan državnosti i onaj koji je 25. novembar dočekao kao običan radni ponedjeljak.
Tužna praksa već decenijama simbolizira podjele i među potomcima delegata koji su prije 81 godinu u Mrkonjić-Gradu postigli historijski konsenzus.
- Očito je da BiH ovako može dugo, jer onima koji odlučuju očito je lakše da uopće ne odlučuju nego da donesu bilo kakvu radikalnu odluku koja bi promijenila sadašnje stanje - kaže prof. dr. Žarko Puhovski, filozof, politolog i politički analitičar iz Zagreba.
Tri strane
Ključno pitanje je, dodaje, mogu li se političari u BiH dogovoriti je li BiH država i šta hoće s njom, ali oni se još raspravljaju o promjenama Dejtonskog sporazuma.
- Presude evropskih sudova Dejtonski sporazum dovode u sumnju. Stalno se krivo govori da su Hrvatska i Srbija garanti tog sporazuma. One to nisu, već su potpisnice, pa prema toj logici trebaju sudjelovati i u njegovoj promjeni. Zato te promjene neće biti moguće u dogledno vrijeme. Potreban je radikalan rez u kojem bi sve tri strane u BIH, plus građanska, kazale da je dosta i da će iznutra postaviti nova načela - ističe Puhovski te dodaje da o podjeli BiH nema ni govora, jer “Hrvatska to ne želi i ne može, Srbija to sigurno ne može i vjerovatno ne želi, a Turska je predaleko”.
Dok se sve češće čuju najave svjetskog ili nuklearnog rata, Puhovski ne vjeruje u takav scenarij. Smatra da je za BiH možda i bolje što je situacija u svijetu teška, jer tada razni emisari nemaju vremena da se bave s njom.
Dobra vijest
- Trampova pobjeda (Donald Trump, op.a.) je katastrofa za SAD, ali relativno dobra vijest za ostatak svijeta. Tramp će manje ubijati u svijetu nego što bi to činila demokratska administracija, a to je nama koji smo iz rata izašli ipak najvažnije - dodaje profesor Puhovski.
Očekuje da Tramp, zahvaljujući vezama s Putinom i činjenici da Ukrajina nije u mogućnosti dobiti rat, barem na neko vrijeme zamrzne sukob u Ukrajini. Nema dvojbi da je Rusija agresor i da Putin krši međunarodno pravo, ali ukazuje da je on uradio isto što i SAD u svojim intervencijama od Vijetnama do Afganistana.
- On cementira situaciju na način da američki modus operandi prenosi u Evropu. Kada je o promjenama granica riječ, Izrael nove granice crta od 1957., a nove granice crtaju se i s Kosovom. Uvjeren sam da narod Kosova ima pravo na neovisnost, ali treba reći da je to doista povreda sporazuma iz Helsinkija i da predstavlja jednu vrstu povrede međunarodnog prava - naglašava Puhovski.
Rat u Gazi
Smatra da će Gaza dugoročno ostati veliki problem, jer se Trampova politika neće mnogo razlikovati od Bajdenove.
- Gaza zaista podsjeća na Varšavski geto. Tamo će Tramp punom snagom podržavati ili barem ne pretjerano kritizirati i ometati Netanjahua u njegovom “odbrambenom imperijalizmu”. Odluka Međunarodnog krivičnog suda je veoma važna, ali ona neće imati nikakve efekte. Pokušao sam brojati i mislim da sam došao do desetak država u svijetu koje bi bile spremne uhapsiti Netanjahua i Putina. Ipak, odluka je pokazala da ove fraze o superiornosti zapadnih vrijednosti, koje se čuju od Londona do Sarajeva, kada se u te vrijednosti ubroji i Izrael, ipak padaju u vodu - kaže Puhovski.