Svi smo suglasni da je uvođenjem novih tehnologija potrebno riješiti pitanje integriteta izbornog procesa u BiH, ali vrijeme će pokazati je li odluka visokog predstavnika Kristijana Šmita (Christian Schmidt) bila mudar potez, kazao je za "Avaz“ ministar pravde BiH Davor Bunoza.
Radna grupa
Ministarstvo pravde na e-konsultacije dostavilo je prijedlog izmjena i dopuna Izbornog zakona BiH, na kojem je radila posebna radna grupa imenovana na sastanku lidera stranaka.
- Iako taj zakon nije u cijelosti usuglašen, smatrali smo da možemo putem e-konsultacija vidjeti i komentare javnosti, struke, a poslije toga, zajedno s koalicijskim partnerima, pa i međunarodnom zajednicom, usuglasiti taj zakon s međunarodnim standardima. Upravo takvim pristupom smo u posljednjih 14 mjeseci donijeli isto toliko zakona, a neki od njih su bili puno teži i od Izbornog zakona - kaže Bunoza.
Dodaje da je i prijedlogom zakona Ministarstva pravde BiH regulirano pitanje integriteta izbora uvođenjem tehnologija, ručnim i elektronskim brojanjem glasova, regulirana su i pitanja mirovanja mandata, kao i nemogućnost da osuđeni za ratne zločine budu kandidati na izborima.
- To je, također, regulirano i u nametnutom Izbornom zakonu gospodina Šmita. Svaki konstruktivni prijedlog bismo, sigurno, ugradili u zakon, a sve što ne bi moglo biti usvojeno konsenzusom jednostavno bismo izbrisali. Suglasan sam sa stavom EU da nametanje zakona u BiH mora biti isključivo posljednja mjera. Upitno je da li je ovo bila doista posljednja mjera u situaciji kada se Izborni zakon nalazio na e-konsultacijama - ističe Bunoza.
Jači tempo
Naglašava da je za sve u BiH važno još jačim tempom nastaviti put ka Evropskoj uniji i da radne grupe rade „punom parom“ na zakonskim rješenjima.
- Nikakve blokade nam sad nisu potrebne niti će to donijeti bilo što dobro BiH. Jednostavno, ne smijemo dozvoliti nikakvu krizu. BiH je u posljednjih 25 godina propustila previše dobrih prilika za napredak. Ako smo dokazali da za jednu godinu možemo napraviti više nego za posljednjih deset godina, kako tvrde iz EU, to je jasan putokaz kako trebamo raditi - poručuje Bunoza.
Alarm iz Ustavnog suda
Komentirajući upozorenje iz Ustavnog suda BiH, Bunoza ističe da je to najvažnija institucija u BiH i da mora funkcionirati u skladu s Ustavom.
- Ne smije se dozvoliti paraliza Ustavnog suda, ali isto tako se ne smiju tražiti rješenja protivna Ustavu BiH. Ako Ustavni sud ostane bez još dva suca, taj sud će biti paraliziran, a to bi bilo pogubno za BiH - dodaje.