Odluka visokog predstavnika Kristijana Šmita (Christian Schmidt) djeluje „kao da se sjekirom sjeklo“, ali drugog izlaza nije bilo, kaže za „Avaz“ profesor filozofije i politički analitičar iz Zagreba Žarko Puhovski.
Dodaje kako je Šmit bio prisiljen popraviti nešto “što se skalpelom nije moglo”.
Pjevali žalopojke
- Protesti su izvanparlamentarni pritisak, normalan i uobičajen u demokratskim situacijama, ali ovdje se radi o tome da je nejasno što bi bio prihvatljiv zahtjev te strane koja protestira. Oni se jednom bune protiv stranih intervencija, koje su godinama s veseljem dočekivali kad su im išle u prilog, a sada traže da se nastavi sabotiranje demokratski izabrane većine - rekao je Puhovski.
Dodaje da hrvatska strana, koja je godinama “pjevala žalopojke” da je međunarodna zajednica protiv njih, sada šuti.
- Postoje primitivna pravila političkih odnosa, a jedno od njih je “drugi i treći protiv prvoga”. To je nešto što važi od kraljevskih dvorova i saraja do suvremene politike. Što god se poslije pričalo, ideologiziralo i svjetonazorski obogaćivalo, u osnovi se svodi na to. Hrvatska i srpska strana su se “našle” dobrim dijelom zahvaljujući činjenici da su Izetbegović i njegovi bili nesposobni ozbiljno politički misliti u interesu BiH, nego su interes BiH sveli na svoj privatni. Zbog nesposobnosti su doveli do toga da se međusobno pomire, a onda i intimiziraju srpsko i hrvatsko vodstvo u BiH - istakao je Puhovski.
Ozbiljna pomoć
U globalnom kontekstu, sa sadašnjim akterima, odgovor na pitanje kuda ide BiH zavisi i od malo sreće, kaže naš sagovornik.
- Uspije li se Vlada FBiH konstituirati i dobiti ozbiljnu pomoć iz inozemstva, da se situacija ekonomski popravi, onda će atmosfera biti drukčija. Ne zaboravimo da BiH vrlo odgovara rat u Ukrajini, jer su i Rusija, a preko nje i Srbija, pa i Turska, oslabljene. BiH u ovom trenutku odgovara da nema puno utjecaja izvana, odnosno da ima jedan, Šmitov, koji pred sobom ima jednu jednostavnu ideju – natjerati institucije da funkcioniraju. Spreman je učiniti i stvari koje možda nisu simpatične ili liberalne, ali, ako mu to uspije, to bi bio veliki događaj - potcrtao je Puhovski.
Ozbiljan problem za BiH
Komentirajući secesionističku retoriku Dodika, Puhovski kaže da je on provokator i “čovjek koji je izvan sistema, a dobro funkcionira unutar sistema”, ali da ga više brine to što mu pomažu i iz Sarajeva, naruku mu ide Šmit, dok ga “tempirana bomba Zoran Milanović” priznaje kao suverena na dijelu BiH. Podsjeća na nedavnu posjetu Derventi, izjave nakon te posjete i tvrdnju da u RS ne bi dolazio da mu je Dodik rekao da ne dolazi.
- To nije priča o krčmi, iako katkad tim jezikom Milanović govori, već iskaz predsjednika Hrvatske. BiH se tretira kao pravna apstrakcija, a ne pravna realnost. On se ne raspravlja s ljudima iz Sarajeva o dolasku na teritorij susjedne države, već dolazi u RS. To pojačava Dodika, što donedavno nije bilo realno očekivati. Da Hrvatska na taj način tretira Dodika i RS, veoma je ozbiljan problem za BiH - kazao je prof. Žarko Puhovski.
Već 30 godina BiH ne postoji kao set organiziranih institucija, već se one pojavljuju samo kao imena za politikantske intervencije u javnom prostoru.