Sezona gripe je u jeku, a opasni virus hara regionom. I u našoj zemlji domovi zdravlja svakodnevno su puni oboljelih, a i broj umrlih iz dana u dan raste. Uz to, stručnjaci upozoravaju da najjači val tek slijedi!
Najvažnija mjera zaštite protiv virusa gripe je aktivna imunizacija, čime se izbjegavaju teške komplikacije koje može izazvati virus, kaže prim. dr. Nina Hrabač.
Sitne kapljice
- Preporučuje se da se svake godine vakciniše što veći broj stanovništva da bi se izbjegle neželjene posljedice. Neophodna je vakcinacija hroničnih bolesnika koji spadaju u rizične skupine za nastanak komplikacija gripe. To su osobe s hroničnim bolestima pluća, srca, bubrega, s dijabetesom, gojazne te osobe starije od 65 godina. Vakcinacija je najvažnija mjera u prevenciji gripe za sve osobe koje su sklone virusnim infekcijama - ističe dr. Hrabač.
No, u BiH je ove sezone nabavljen veoma mali broj vakcina i građani ih već odavno ne mogu dobiti besplatno u domovima zdravlja. Ukoliko žele ovaj vid zaštite, jedino što im preostaje je da ih kupe u apotekama.
Virus gripe u tijelo može ući putem sitnih kapljica i sekreta iz dišnog sistema inficirane osobe, a osoba se, također, može zaraziti posredno, putem kontakta s predmetima na kojima su sekret iz dišnog sistema te virusi zaražene osobe.
Zbog toga se, uz vakcinaciju, organizam od virusa gripe štiti izbjegavanjem većih skupova u zatvorenim prostorima, boravkom što više na svježem, čistom zraku, provjetravanjem prostorija... Veoma je korisna upotreba zaštitne maske, a obavezno je često pranje ruku i održavanje higijene površina i prostorija.
A oni koje virus gripe nije zaobišao moraju mirovati, odležati bolest kod kuće, jer tada kraće traje i komplikacije su rjeđe.
Bez apetita
Gripa obično započinje iznenada - javljaju se jaki bolovi u mišićima i zglobovima, groznica, visoka tjelesna temperatura, suh i uporan kašalj, bolovi iza očiju i glavobolja. Oboljeli se osjećaju onesposobljenima za svakodnevne aktivnosti, klonuli su i nemoćni, nemaju apetit, smeteni su i dezorijentirani.