Izložba „Maestro Esad Arnautalić - Sve bilo je muzika“ autorice i muzejske savjetnice Amine Abdičević bit će večeras otvorena u galeriji „Mak“ Muzeja književnosti i pozorišne umjetnosti BiH.
Zlatna slova
Riječ je o prvoj izložbi iz novoformirane zbirke „Književnosti i popularna kultura“.
Esad Arnautalić, koji je rođen 28. februara 1939., a umro 5. decembra 2016., bio je kompozitor, dirigent i muzički producent, a više od 50 godina bio je aktivni učesnik razvoja muzike u Sarajevu i Bosni i Hercegovini.
Arnautalićevo ime je zlatnim slovima upisano u cjelokupnu historiju sarajevske i bh. popularne muzičke scene. Njegov urednički, kompozitorski, aranžerski, dirigentski te cjelokupan muzički opus stvorili su neizmjeran utjecaj na razvoj popularne muzike u našoj zemlji.
Autor je brojnih popularnih kompozicija koje su bile hitovi širom bivše Jugoslavije, a među kojima su i „Kud plovi ovaj brod”, „U dugim noćima”, „Djeca su vojska najjača”.
Dobitnik je više festivalskih muzičkih nagrada, kao što su „Vaš šlager sezone”, „Splitski festival”, „Prvi aplauz”, „Mali šlager”.
Autor je muzike za dva dokumentarna filma o Sarajevu - „Sarajevo” Nedžada Begovića i Ismeta Arnautalića, te „Sarajevo portret” Aleksandra Jevđevića i Valerijana Žuje.
Pisao je muziku i za TV drame.
Okušao se i na polju filmske muzike, gdje je dao najkreativniji doprinos u nekoliko igranih filmova - „Azra” i „Miris dunja” reditelja Mirze Idrizovića i „Ada” Milutina Kosovca,
„Ovo malo duše” i „Savršeni krug” Ademira Kenovića.
Kao producent, Arnautalić je značajno utjecao na stvaranje prvih bh. pop-rok grupa i solista 60-ih godina. Među najpoznatijima su već legendarni „Indexi“, Dragan Stojnić, Kemal Monteno i drugi. Tako je pod njegovim vodstvom i utjecajem nastala čuvena sarajevska pop-rok škola.
Poznato je da je, kao producent u Muzičkoj produkciji, zabranio „Indexima“ da snimaju tuđe pjesme, što je bila prijelomna tačka u historiji jugoslavenskog roka.