U Muzeju književnosti i pozorišne umjetnosti Bosne i Hercegovine u četvrtak, 27. jula, u 19:30 sati bit će otvorena autorska izložba Ifete Lihić "Karim Zaimović - Pogled u svemir".
Izložba je rezultat autorskog istraživanja arhivske građe iz zbirke "Karim Zaimović", koja je od prošle godine u posjedu Muzeja.
Školske sveske i dnevnici
- Izložba prati autorov život od rođenja do smrti. Radi se o afektivnom djelu u kojem autorica i dizajnerica iz posebne perspektive mlađe generacije ispituju muzejski prostor kroz čulne doživljaje. Prilika je to da uđete u svijet autorovog djela te upoznate/prisjetite se zajedničke prošlosti, poput Radija ZID ili naslova ratnih "BH Dana". Muzejska izložba po klasičnom modelu "lik i djelo" postaje multimedijalna i multi-senzorna. Prvi put ćete na njoj vidjeti školske sveske i dnevnike Karima Zaimovića; rastavljenu pisaću mašinu koju je autor sam rastavio i nikada poslije nije umio vratiti u prvobitno stanje; lampe pod kojima je Karim pisao u danima opsade - poručuju organizatori.
Ifeta Lihić završila je studiji komparativne književnosti u Sarajevu nakon čega nastavlja obrazovanje u Mađarskoj i Engleskoj iz oblasti ženskih i rodnih studija. Dugogodišnja je saradnica Muzeja književnosti i pozorišne umjetnosti BiH, gdje je radila na nekoliko zajedničkih i samostalnih izložbi, baveći se uglavnom proučavanjem ženske književnosti i historije kao i književnosti manjinskih naroda. Osim književnosti, aktivno se bavi ljudskim pravima.
Školovanje nastavlja doktorskim studijama iz komparativne književnosti u Americi kao stipendistica Univerziteta Illinois UC.
Vizuelni identitet izložbe zajedno s autoricom osmislila je dizajnerica Farah Noor Ćemer, priređujući printane vizuale izložbe i aktivno učestvujući u osmišljavanju koncepata drugih elemenata izložbe. Farah Noor Ćemer diplomirala je na Umjetničkoj akademiji u Splitu na Odsjeku dizajna vizualnih komunikacija. Osim grafičkog dizajna, bavi se lončarstvom i keramikom s fokusom na produkt dizajn.
"Stripoteka na otvorenom"
Izložbi je prethodilo arhiviranje i digitalizacija na kojoj su vrijedno volontirale studentice Odsjeka za komparativnu književnost i informacione studije Hajrija Osmanhodžić i Anida Herceg, koje su asistirale i na pripremi izložbe.