PRATE SE REAKCIJE TRŽIŠTA

Armand: Francuski restriktivni budžet ima za cilj ponovo steći kontrolu nad deficitom

Naša politika nije stvorena za rejting agencije, ali očito gledamo na međunarodnu klimu, izjavio je Armand

Armand: Suočeni s rastućim deficitom, moramo djelovati. Platforma X

FENA

11.10.2024

Francuski restriktivni budžet ima za cilj ponovo steći kontrolu nad svojim "kolosalnim" teretom duga, izjavio je u petak ministar finansija Antoine Armand, dodajući da vlada pažljivo prati reakcije finansijskih tržišta.

Vlada je u četvrtak objavila budžet za 2025. s planovima za 60 milijardi eura vrijednih rezova potrošnje i povećanja poreza za bogate i velike firme kako bi se uhvatila u koštac s ogromnim fiskalnim deficitom.

- Naša politika nije stvorena za rejting agencije, ali očito gledamo na međunarodnu klimu i na to kako se na Francusku gleda - izjavio je Armand za France 2 TV.

- Suočeni s rastućim deficitom, moramo djelovati i upravo smo zato jučer predstavili budžet za oporavak. Apsolutno moramo vratiti kontrolu nad našim dugom i deficitom - kazao je.

Bonitetna agencija Fitch trebala bi ažurirati svoje stajalište o francuskom dugu u petak navečer, iako tržišta vide veći rizik od sniženja rejtinga od strane Moody'sa kada pregleda svoju poziciju krajem mjeseca.

Nova vlada premijera Michela Barniera pod sve većim je pritiskom finansijskih tržišta i partnera Francuske u Evropskoj uniji da poduzme mjere nakon što su porezni prihodi ove godine bili daleko ispod očekivanja, a potrošnja ih je premašila.

- Obim predložene konsolidacije i odgovarajuće oslanjanje na povećanje poreza ostavljaju nas manje sigurnim u sposobnost vlade da ispuni cilj deficita od pet posto za 2025. godine, saopćili su analitičari Goldman Sachsa u zapisu istraživanja.

Troškovi zaduživanja Francuske porasli su nakon što je predsjednik Emmanuel Macron raspisao prijevremene parlamentarne izbore, a njegova centristička stranka izgubila od lijevog saveza. Promjenjiva percepcija francuskog rizika na financijskim tržištima dovela je do toga da je premija na obveznice te zemlje premašila premiju njihovih španskih ekvivalenta.

Budžetski pritisak, ekvivalentan dvjema nacionalnim proizvodnim rezultatima, mora se, mređutim, pažljivo kalibrirati kako bi se umirile opozicione stranke, koje ne samo da bi mogle staviti veto na prijedlog budžeta, nego bi se mogle udružiti i srušiti vladu izglasavanjem nepovjerenja, prenosi Reuters.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.