Na današnji dan 1975. godine, preminuo je Besim Korkut, bosanskohercegovački književnik, teolog i alim. Autor je najpopularnijeg prijevoda Kur'ana na bosanski jezik (1977), na kojem je radio duže od decenije.
Korkut je studirao u Kairu na čuvenom Univerzitetu Al-Azhar, nakon čega je, 1931. godine, u Sarajevu postavljen za nastavnika arapskog jezika, stilistike, šerijatskog prava, akaida i historije islama u Šerijatskoj sudačkoj školi. Također je uporedo predavao vjeronauku u Prvoj muškoj gimnaziji u Sarajevu. Kada je otvorena Viša islamska šerijatsko-teološka škola u Sarajevu, a Šerijatska sudačka prestala s radom (juni 1937.), Korkut je premješten u Šerijatsku gimnaziju i odmah dodijeljen na rad u gimnaziju u Mostaru za profesora-vjeroučitelja.
Prevodio djela arapske lijepe književnosti
U Mostaru je boravio do 1940. godine, kada se vratio u Sarajevo u Šerijatsku gimnaziju, a istovremeno je predavao historiju islama u Višoj islamskoj šerijatsko-teološkoj školi. Nakon Drugog svjetskog rata, 1945. godine, radio je u Ministarstvu prosvjete Narodne vlade SR Bosne i Hercegovine i Komitetu za visoko školstvo i naučne ustanove (od 1947. do 1950).
Poslije osnivanja Orijentalnog instituta Korkut je radio u Institutu do odlaska u penziju (1. mart 1969.). Jedno vrijeme predavao je honorarno i na Katedri za orijentalistiku Filozofskog fakulteta u Sarajevu.
Osim obrazovnog rada, Korkut je prevodio s arapskog jezika, naročito iz arapske lijepe književnosti, između ostalih, „Arapske šaljive pripovijetke i basne“, „Indijske basne“ te osam knjiga „Hiljadu i jedna noć“.
Rođena Marija Antoaneta, najomraženija francuska kraljica
1755. - Rođena Marija Antoaneta (Marie Antoinette), kraljica Francuske i supruga Luja XVI.
Ostala je upamćena kao zadnja, te zbog svog porijekla i običaja, najomraženija kraljica apsolutističke Francuske. Poznatom su je učinili rasipništvo i skandali koje je uzrokovala, ali i smrt, jer je pogubljena giljotinom na vrhuncu Francuske revolucije.
1785. - Londonski proizvođač kočija Lajonel Lukin (Lionel) patentirao je prvi čamac za spasavanje.
1815. - Rođen Džordž Bul (George Boole), engleski matematičar i filozof. Njegovo najveće dostignuće je bilo uvođenje u matematiku i logiku pojma algebre bula. Zbog značaja tog termina kao i njegove primjene u informatici i matematičkoj logici Bul se smatra jednim od tvoraca tih oblasti nauke.
1890. - Švedska književnica Moa Martinson rođena je na današnji dan. Njene likove karakteriziraju hrabrost, borbenost i optimizam koji im pomažu da prebrode životne nedaće. Djela: autobiografske proze „Crkveno vjenčanje“, „Kraljeve ruže“; romani „Put pod zvijezdama“, „Nevidljivi ljubavnik“, „Knjiga o Sally“ i dr.
1905. - Umro Albert von Kuliker (Kölliker), švajcarski anatomista, historičar i embriolog. Mnoga njegova istraživanja bila su u vezi sa strukturom raznih životinja, a jedno od najznačajnijih bilo je o meduzama i sličnim stvorenjima.
1906. - Rođen Lučino Viskonti (Luchino Visconti), italijanski pozorišni, operski i filmski režiser, koji se smatra jednom od najvažnijih ličnosti italijanske kinematografije u 20. vijeku. Najpoznatiji je po filmovima „Gepard“ i „Smrt u Veneciji“. Odrastao u aristokratskoj porodici, Visconti, koji je za vrijeme Drugog svjetskog rata postao član Komunističke partije, često je u svojim djelima prikazivao život vladajuće klase.
Rođen slavni jugoslavenski golman Vladimir Beara
1928. – Slavni golman Vladimir Beara, hrvatski fudbaler i jugoslavenski fudbalski reprezentativac, rođen je na današnji dan. Zvali su ga „Veliki Vladimir“, „Balerina s čeličnim šakama“ i „Čovjek od gume“. Ostao je upamćen po tome što, kada je suparnički tim izvodio slobodne udarce, nije dopuštao postavljanje živog zida. Igrao je za splitski NK Hajduk s kojim je osvojio tri titule prvaka tadašnje Jugoslavije. Godine 1955., prešao je u Crvenu zvezdu, s kojom je osvojio još četiri prvenstva i dva kupa. Karijeru je okončao u njemačkim klubovima Alemaniji i Viktoriji. Za jugoslavensku reprezentaciju odigrao je 60 utakmica među kojima su svjetska prvenstva u Brazilu 1950., Švicarskoj 1954. i Švedskoj 1958. Dobitnik je srebrene medalje na Olimpijadi 1952. godine u Helsinkiju - u finalu obranio je penal čuvenom Ferencu Puškašu. Godine 1953., igrao je za FIFA-inu reprezentaciju u susretu Ostatak Evrope - Engleska. Kao trener radio je u Njemačkoj u Frajburgeru FC i SC Fortuna Keln, Nizozemskoj u Fortuna Sitard, kamerunskoj reprezentaciji, u Austriji First Viena FC, u Hrvatskoj HNK Dinara Knin, RNK Split, NK Osijek, NK Rijeka te kao pomoćnik Slavki Luštici u Hajduku iz Splita i još u NK Troglav Livno. Preminuo je 11. avgusta 2014. godine u Splitu.
1950. - Umro Džordž Bernard Šo (George Shaw), britanski dramaturg, kritičar i publicista.
Godine 1925., dobio je Nobelovu nagradu za književnost za "Pygmalion", ljubavno-lingvističku priču o profesoru Higginsu i Elizi Doolitle, njegovo najpoznatije djelo. Osim ove urnebesne komedije, Šo je pisao i građanske drame u ibzenovskom duhu oštro kritizirajući lažni moral. Bio je majstor jezičkog obrta i paradoksa.
1978. - Dvojica sovjetskih kosmonauta - Jurij Romanenko i Georgij Grečko - vratila su se na Zemlju sa svemirske stanice "Saljut 6" nakon 139 dana i 14 sati, što je bio novi rekord boravka u svemiru.
1988. - Na internetu se prvi put u historiji javio virus.
2013. - Umro Zlatko Crnković, hrvatski prevoditelj, književnik i urednik. Prevodio je s njemačkog, engleskog, ruskog i francuskog jezika. Tokom 25 godina radio je kao urednik u Nakladnom zavodu „Znanje“ i potpisao 260 naslova u biblioteci HIT, blizu 160 naslova u biblioteci ITD, osamdesetak knjiga u biblioteci Evergrin, te niz kompleta, izabranih djela i posebnih izdanja. Od 1994. godine bio je u penziji, ali je i dalje prevodio i uređivao knjige za razne izdavače, a najviše za „Algoritam“. U „Algoritmu“ imao je i svoju ediciju: "Zlatko Crnković vam predstavlja", u kojoj je potpisao pedesetak naslova.