Obavještajna agencija Kanade zaključila je da se Kina miješala u njene parlamentarne izbore, pokazala je službena istraga. Kanadska obavještajna agencija CSIS tvrdi da se Kina miješala u izbore 2019. i 2021. godine. Oba puta pobijedila je Liberalna stranka premijera Džastina Trudoa (Justin Trudeau).
Izborni proces
On je pod pritiskom oporbenih zastupnika zabrinutih zbog medijskih napisa o mogućoj ulozi Kine imenovao komisiju koja je istražila inozemno miješanje u demokratski proces. Komisiji je u ponedjeljak pokazan dio briefinga CSIS-a iz februara 2023. godine.
- Znamo da se Narodna Republika Kina tajno i prijevarno miješala u izbore 2019. i 2021. U oba slučaja te aktivnosti inozemnog utjecaja bile su pragmatične te prvenstveno usredotočene na podršku onima koji su se smatrali prokineski ili neutralno nastrojenima prema vladi u Pekingu - stajalo je na jednom od prikazanih isječaka.
Erin Otule (O'Toole), čelnik konzervativaca tokom kampanje 2021., tvrdi da je njegova stranka zbog kineskog utjecaja izgubila do devet mjesta u parlamentu, no dodao je kako to nije drastično promijenilo smjer izbora.
CSIS procjenjuje kako su „državni akteri” mogli uspješno utjecati na izborni proces u Kanadi jer za to nema pravnih ili političkih posljedica. Obavještajni analitičari i konzervativci smatraju da Trudova vlada nije učinila dovoljno u borbi protiv kineskog utjecaja. Kanadski premijer u srijedu će stoga svjedočiti pred komisijom.
5 posto populacije
Konzervativci, tradicionalno strožiji prema Kini od liberala, 2021. su vodili kampanju na platformi koja je osuđivala tretman Pekinga prema manjini Ujgura te je pozivala na zabranu kompanije Huawei u 5G mreži.
Prema popisu stanovništva iz 2021., Kanada je dom za oko 1,7 miliona stanovnika kineskog podrijetla koji čine oko 5 posto populacije.