CIJELI SISTEM NIJE USPIO

Zašto izraelska sofisticirana odbrana nije zaustavila napad?

Iako Izraelu nisu strani teroristički napadi, jučerašnji napad bio je bez presedana – ne samo zbog nedostatka upozorenja

Izraelska vojska u subotu je bila nespremna. AP

H. J. I.

8.10.2023

Napadači su došli iz zraka, mora i kopna. Pucali su na civile, uzimali taoce i tjerali porodice da se zabarikadiraju u zatvorenom prostoru, strahujući za svoje živote.

Dan koji je započeo sirenama za zračnu uzbunu koje su se oglasile u rano jutro, do ručka se pretvorio u jedan od najstrašnijih napada koje je Izrael upoznao u 75 godina svog postojanja, piše CNN.

Napadači iz Hamasa, islamističke militantne grupe koja kontrolira siromašni i gusto naseljeni pojas Gaze, do noći su ubili stotine ljudi i ranili još stotine, dodaje CNN.

Napad bez upozorenja

Iako Izraelu nisu strani teroristički napadi, jučerašnji napad bio je bez presedana – ne samo zbog nedostatka upozorenja.

Izraelska vojska u subotu je bila nespremna, unatoč desetljećima u kojima je zemlja postala tehnološka sila koja se može pohvaliti jednom od najimpresivnijih oružanih snaga na svijetu i vrhunskom obavještajnom agencijom.

Brojna su pitanja za izraelske vlasti.

Izrael nije vidio ovakvu vrstu infiltracije u vojne baze, gradove i kibuce od rata za nezavisnost 1948. godine.

Kako je teroristička grupa iz jedne od najsiromašnijih enklava na svijetu uspjela izvesti tako razoran napad?

Kvar sistema

- Cijeli sistem nije uspio. To nije samo jedna komponenta. Čitava odbrambena arhitektura očito nije uspjela pružiti potrebnu odbranu za izraelske civile - rekao je Džonatan Konkrijus (Jonathan Conricus), bivši međunarodni glasnogovornik Izraelskih odbrambenih snaga.

- Ovo je trenutak poput Pearl Harbora za Izrael, gdje je postojala jedna stvarnost do danas, a sad slijedi druga stvarnost - dodao je.

Ogromna ulaganja u odbranu

Otkako se Izrael povukao iz Gaze 2005., potrošio je milijarde dolara na osiguranje granice od napada. To je uključivalo napad na bilo koje oružje ispaljeno iz Gaze na Izrael i zaustavljanje terorista u pokušaju prijelaza granice zrakom ili ispod zemlje koristeći tunele. Kako bi zaustavio raketne napade, Izrael je koristio Čeličnu kupolu, učinkovit raketni odbrambeni sistem razvijen uz pomoć Sjedinjenih Država.

Izrael je također potrošio stotine miliona dolara u izgradnju pametnog graničnog sistema sa senzorima i podzemnim zidovima koji je, prema Reutersu, završen krajem 2021.

Do sada su dužnosnici rekli malo. Izraelske vlasti će morati istražiti gdje su njihovi sistemi zakazali, ali zemlja još nije objavila podatke o tome koliko je, od više od 2.000 raketa koje su ispalili Hamasovi militanti, presretnuto.

A izraelska vojska više je puta izbjegavala pitanja o tome predstavljaju li subotnji događaji obavještajni propust.

Glasnogovornik vojske potpukovnik Ričard Hekt (Richard Hecht) rekao je za CNN da je Izrael usredotočen na trenutnu borbu i zaštitu života civila.

- Poslije ćemo razgovarati o tome šta se dogodilo obavještajno - rekao je Hekt.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.