Rusija je pozvala sukobljene strane u regiji Nagorno-Karabah da zaustave krvoproliće i neprijateljstva i vrate se provedbi sporazuma o prekidu vatre, objavilo je rusko ministarstvo vanjskih poslova u saopćenju rano jutros.
- U vezi s oštrom eskalacijom oružanog sukoba u Nagorno-Karabahu, pozivamo sukobljene strane da odmah zaustave krvoproliće, zaustave neprijateljstva i eliminiraju civilne žrtve - navodi se u saopćenju ministarstva objavljenom na platformi za razmjenu poruka Telegram.
Azerbajdžan poslao snage u područje pod kontrolom Armenaca
Azerbajdžan je jučer poslao trupe potpomognute artiljerijskim udarima u Nagorno-Karabahu, koji kontroliraju Armenci, u pokušaju da otcijepljenu regiju silom dovede pod svoje, čime je potaknuo prijetnju novog rata sa susjednom Armenijom.
Rusija je posredovala u postizanju prekida vatre u toj regiji 2020. pošto je Azerbajdžan oružanom silom preuzeo veće dijelove teritorija Nagorno-Karabaha. Rusija je tada rasporedila gotovo 2.000 svojih vojnika kao mirovnih snaga koji čuvaju cestu za Armeniju.
Zadnjih nekoliko mjeseci Erevan je optužio Moskvu da ne ispunjava preuzete obveze garanta sigurnosti u regiji, a Moskva je odgovorila da će nastaviti ispunjavati zadaću. No Rusija, nekada tradicionalni zaštitnik pravoslavne Armenije, gubi utjecaj u toj zemlji.
EU osudila eskalaciju
Evropska unija je osudila vojnu eskalaciju u Karabahu i pozvala Azerbajdžan za prekine s vojnim aktivnostima, saopćio je šef evropske diplomatije Žozep Borelj (Josep Borrell). Turska je ocijenila nužnom vojnu akciju Azerbajdžana na svom suverenom teritoriju te pozvala obje strane da se vrate za pregovarački stol.
Francuska je zatražila hitnu sjednicu Vijeća sigurnosti UN-a i u uskoj je koordinaciji s evropskim i američkim partnerima oko odgovora na neprihvatljivu ofanzivu, objavilo je ministarstvo vanjskih poslova. Pariz je pozvao Azerbajdžan da odmah prekine operaciju.
Armenija je već pozvala Vijeće sigurnosti UN-a da poduzme korake.