Češka je trenutno 100 posto ovisna o ruskom prirodnom plinu. Sada vlada u Pragu traži druge dobavljače. Jedna mogućnost je priključak na plinovode u Poljskoj.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Češka je više ovisna o ruskom plinu nego bilo koja druga država članica Evropske unije: ta zemlja sav plin koji koristi uvozi iz Rusije. Pri tome je Češka povezana i s plinovodima iz Rusije prema Evropi i s plinovodom Gazela, koji ide od sjeverne Njemačke do Bavarske preko češkog teritorija. I samo preko njih ruski plin stiže do Češke.
To nije moralo biti tako, jer je postojao plan da se oslobodi ove ovisnosti uz pomoć susjedne Poljske i da se snabdije prirodnim plinom iz Katara, SAD ili Norveške s terminala za ukapljeni plin u poljskim lukama i pomoću novoizgrađenog plinovoda iz Poljske.
Godine 2016. vlada premijera Bohuslava Sobotke (2014.-2017.) pristala je spojiti Varšavu na plinovod Stork II iz Poljske. Međutim, sljedeća vlada premijera Andreja Babiša (2017.-2021.) odbila je ovaj projekt.
- Što se tiče naše energetske sigurnosti, mislim da je bila pogreška što prethodna vlada nije učinila ništa da spoji češku plinsku mrežu s poljskom mrežom - rekao je češki ministar gospodarstva Jozef Sikela za portal seznam.cz. Stoga sadašnji premijer Petr Fiala sada pokušava oživjeti projekt: ta je tema bila na dnevnom redu kada je posjetio Varšavu u aprilu 2022.
- Dogovorili smo se da ćemo nastaviti pregovore o plinovodu Stork II. Češka bi bila zainteresirana za dijeljenje kapaciteta budućih LNG-terminala koje Poljska planira izgraditi. Spremni smo kupiti dio kapaciteta, što bi nam bilo od koristi - rekao je Fiala 29. aprila 2022. nakon sastanka s poljskim premijerom Mateušom Moravijeckim (Mateusz Morawiecki).
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Bez pristupa moru
Poput Austrije, Slovačke ili Mađarske, Češka nema izlaz na more, rekao je za DW Vaclav Bartuška, češki povjerenik za energetsku sigurnost.
- Stoga će svako rješenje za našu buduće snabdijevanje plinom ovisiti o saradnji s onim susjednim zemljama koje imaju takav pristup, bilo da se radi o Poljskoj ili Njemačkoj ili drugima.
Njemačka je, kaže Bartuška, dugo bila važna za češku snabdijevanje energijom: "Od 1990-ih naša diverzifikacija snabdijevanje naftom temelji se na naftovodu iz Ingolštadta u Bavarskoj i na snabdijevanju norveškim plinom preko Njemačke. To nam je uvijek bio prioritet - kaže Bartuška.
Eliminacija ruskog plina: "Apsolutno temeljita promjena"
Međutim, nije jasno u kojoj mjeri plinovod Gazela, koji povezuje sjever i jug Njemačke preko Češke, može pomoći njegovoj zemlji u opskrbi plinom, dodaje češki povjerenik za energetsku sigurnost:
- U ovom trenutku nitko ne može procijeniti kako će tokovi plina u Evropi izgledati za deset-petnaest godina. Prekid korištenja ruskog plina i povlačenje Rusije općenito predstavlja apsolutno temeljitu promjenu - objašnjava Bartuška.
Rusija je 2021., kaže on, EU snabdijevala s četrdeset posto njezinih ukupnih potreba za plinom. Tek sada, dodaje on, Evropa pokušava smanjiti tu ovisnost.
- Zato se sada ponovo crtaju karte tokova plina i postavlja se pitanje, između ostalog, gdje će plin teći unutar Njemačke, preko Češke ili unutarnjemačkom trasom - kaže Bartuška. Jasno je, dodaje on, da će osnovni protok prirodnog plina, koji je dosad išao od istoka prema zapadu i od sjevera prema jugu, na mnogim mjestima biti potpuno drugačiji.
Izazov za češko predsjedavanje EU: Plin za zimu
Češka će se morati pozabaviti pitanjem snabdijevanja plinom za iduću zimu ne samo za sebe, već i za cijelu Evropsku uniju. Ona će 1. jula od Francuske preuzeti predsjedanje Vijećem EU.
- Ovo je apsolutno glavna zadaća, test koji će odrediti vjerodostojnost EU. Ovo je još ozbiljnija situacija od suočavanja s korona-krizom - rekao je za DW Mikulaš Bek, ministar za evropska pitanja.
Pri tome sama Češka još uvijek ima, kako je rekao, sreću u nesreći, jer: "Plin igra relativno malu ulogu u našoj energetskoj mješavini. Na primjer, gotovo ga ne koristimo za proizvodnju električne energije." Sada je, rekao je on, od presudne važnosti što brže napuniti sva skladišta plinom. Stručnjaci procjenjuju da se time može pokriti 30 posto potrošnje zimi, što znači da bi plina bilo dovoljno za grijanje, barem za češka kućanstva.
Plin iz SAD i Norveške za Slovačku
Susjedna Slovačka je u puno boljoj poziciji od Češke. Tvrtka Eustream već je uspješno završila 160-kilometarski priključak na poljsku plinsku mrežu. Kapacitet novog plinovoda je iznad pet miliona kubičnih metara godišnje, što odgovara 100 posto godišnje potrošnje Slovačke.
- Već je spreman za upotrebu - rekao je slovački premijer Eduard Heger novinarima tokom posjeta kompresorskoj postaji na poljsko-slovačkoj granici.
- To će osigurati našu sigurnost snabdijevanja plinom, a isto tako će nam omogućiti pristup plinu koji će nam se isporučivati iz poljskih luka. U isto vrijeme, možemo se spojiti na norveški plin preko ovog plinovoda - dodao je.
U tom kontekstu slovački ministar gospodarstva Richard Sulik najavio je potpisivanje ugovora o isporuci plina iz Norveške, koji će pokriti 32 posto slovačke potrošnje. Još 34 posto pokriveno je američkim ukapljenim prirodnim plinom s LNG terminala.
- Mogu najaviti da ćemo od 1. juna smanjiti našu ovisnost o ruskom plinu za 65 posto - rekao je Sulik na konferenciji za novinare.