Kanada se još oporavlja od šoka nakon otkrića posmrtnih ostataka djece sahranjene na zemljištu katoličkih internata koji su uspostavljeni prije više od jednog stoljeća s ciljem prisilne asimilacije autohtonog stanovništva.
Gotovo šest mjeseci kasnije, autohtona zajednica Kamlusa, koja je postala simbol ovog skandala, i dalje se bori s traumom nastavljajući potragu za ostacima druge djece i pokušavajući identificirati žrtve, piše AFP.
Prvi put od maja ove godine, kada su u školi u Britanskoj Kolumbiji otkriveni posmrtni ostaci više od 200 djece, premijer Džastin Trudo (Justin Trudeau) posjetit će u ponedjeljak zajednicu Tk'emlups te Sekvepemk.
- Stare rane su ponovo otvorene posljednjih nekoliko mjeseci - rekla je za AFP načelnica zajednice, Rosan Kasimir (Rosanne Casimir).
Otkriće grobova došlo je kao historijska i potresna potvrda autohtonim zajednicama u Kanadi, koji su godinama svjedočili o hiljadama djece koja su nestala dok su boravila u internatima.
U posljednjih nekoliko mjeseci, više od 1.000 neoznačenih grobova pronađeno je u blizini bivših katoličkih rezidencijalnih škola za "indijansku djecu", što je put ka rasvjetljavanju mračnog poglavlja kanadske historije i njene politike prisilne asimilacije pripadnika Prvih naroda.
Ukupno oko 150.000 indijanske, metiske i inuitske djece bilo je upisano u katoličke škole od kasnih 1800-ih do 1990-ih godina u 139 rezidencijalnih škola širom Kanade, provodeći mjesece ili godine izolovani od svojih porodica, jezika i kulture. Hiljade njih se nikada nije vratilo svojim kućama.
Komisija za istinu i pomirenje zaključila je 2015. godine da je ova politika kanadske vlade bila čin "kulturni genocida".