U razdoblju januar – septembar 2024. godine izvoz roba iz BiH iznosio je nešto više od 11,88 milijardi KM, čime je nastavljen zabrinjavajući pad prisutan već duže vrijeme. Prema podacima Agencije za statistiku BiH, u istom periodu prošle godine vrijednost izvoza iznosila je 12,65 milijardi maraka.
Ukupan izvoz tako je zabilježio pad od čak 775 miliona KM, istražuje „Dnevni avaz“.
Više uvozimo
U isto vrijeme, uvoz raste i u prvih devet mjeseci ove godine njegova ukupna vrijednost iznosila je 21,31 milijardu KM, što je za 544 miliona više nego u periodu januar – septembar 2023. Pokrivenost uvoza izvozom na kraju septembra iznosila je skromnih 55,8 posto, a vanjskotrgovinski robni deficit 9,42 milijarde KM.
Platni bilans je glavna stvar u makroekonomskoj politici, upozorava ekonomski stručnjak prof. dr. Muris Čičić, te dodaje da su izvozni deficit i pad proizvodnje teme kojima bi se ozbiljne vlade morale pozabaviti.
- Očigledno je da više trošimo nego što proizvodimo i više uvozimo nego što izvozimo. Ta će se razlika pokrivati u nekom dužem roku. Svaka vlada potiče vlastiti izvoz, a na neki način nastoji otežati uvoz, trudi se da napravi pozitivan bilans. Mi ne možemo zabranjivati uvoz, nismo u takvoj ekonomiji, ali možemo poticati proizvodnju. Na deficitu s uvozom vode, naprimjer, može se nešto raditi, ali za sve to nam treba sveobuhvatan plan - kaže Čičić.
Apsurdna situacija
Profesor Željko Rička naglašava da imamo apsurdnu situaciju, u kojoj javni prihodi rastu, zahvaljujući građanima i PDV-u, dok ekonomija pada. Osim u smanjenoj potražnji iz EU, uzroke vidi i u strukturi domaće industrije čiji su proizvodi manje traženi na inozemnom tržištu.
- Imali smo prehrambenu industriju, ali hranu sada uvozimo. Rudnici ne rade, „Elektroprivreda“ je zadužena, a struja je bila jedan od glavnih artikala u izvozu. Građevinski sektor nekad je radio na velikim projektima, a sada naši građevinski radnici idu vani - kaže profesor Rička.
Aleksandra Vučića možemo voljeti ili ne, ali rejting i potencijal Srbije rastu
- Izgubili smo masu radne snage, definitivno zapostavili privredu, bavimo se političkim problemima i evo dokle smo dogurali. Ne vidim ozbiljne pokušaje da se nešto organizuje, da diplomatija bude posvećena i ekonomskim ciljevima. Aleksandra Vučića možemo voljeti ili ne, ali rejting i potencijal Srbije rastu - ističe Rička.