Gorska služba spašavanja Žepče realizira projekt "Povezani kroz solidarnost".
U ovaj projekt uključene su općina Maglaj i Grad Doboj s ciljem osnivanja Gorske službe spašavanja u svojim lokalnim zajednicama, te nabavke opreme za potrage i spašavanje. Projekt ima cilj poboljšati kapacitete za reagiranje u hitnim situacijama i pružiti efikasnu pomoć građanima u nepristupačnim područjima, a nositelj projekta je GSS Žepče.
Nabavka potrebne opreme
Općina Maglaj i Grad Doboj su prepoznali važnost osnivanja gorskih službi spašavanja kako bi se brzo i efikasno reagiralo u slučajevima nestalih i izgubljenih osoba, te drugih hitnih situacija na teško dostupnim područjima ovih i zajednica okruženja. Osim toga, kroz projekt je planirana nabavka potrebne opreme za članove GSS-a, kako bi se osigurala njihova sigurnost i efikasno obavljanje zadataka.
Projekt obuhvata obuke iz područja medicine gorskog spašavanja kao i područja potrage. Kroz specijalizirane obuke, članovi će steći znanja i vještine potrebne za pružanje prve pomoći i medicinske skrbi na teško dostupnim mjestima, te biti obučeni za izvođenje potrage i spašavanja u zahtjevnim uvjetima.
Saradnja između Općine Maglaj, Grada Doboj i projektnih partnera će biti ključna za uspješnu implementaciju projekta “Povezani kroz solidarnost”. Navedene lokalne zajednice su prepoznale važnost ulaganja u sigurnost građana i podršku kapacitetima koji mogu reagirati u hitnim situacijama.
Izgradnja sigurnih zajednica
- Projekt predstavlja važan korak prema izgradnji sigurnih zajednica i jačanju kapaciteta za spašavanje i zaštitu građana i građanki. Vjerujemo da će ova inicijativa imati pozitivan utjecaj na lokalne zajednice i da će doprinijeti poboljšanju sigurnosti i dobrobiti svih stanovnika - istakao je Toni Matijević, koordinator projekta.
U narednom periodu planirano je organiziranje sastanaka u Maglaju i Doboju s ciljem upoznavanja zainteresiranih osoba s radom i potencijalnim članstvom u stanicama Maglaj i Doboj.
Sve aktivnosti podržane su kroz projekt Jačanje povjerenja i kohezije u zajednicama u Bosni i Hercegovini, koji finansira Služba za instrumente vanjske politike (FPI) Evropske unije u okviru Instrumenta za susjedstvo, razvoj i međunarodnu saradnju (NDICI). Ovaj projekt provode Evropska unija u Bosni i Hercegovini, United Nations u BiH, Misija OESS-a u Bosni i Hercegovini i Vijeće Evrope – Ured u Sarajevu.