FOKUS NA KONFERENCIJI

Evo kako američki mediji izvještavaju o godišnjici genocida u Srebrenici

Poseban fokus su stavili i na izjavu direktora Memorijalnog centra Srebrenica Emira Suljagića

Naslov AP-a o Srebrenici. Screenshot

S. S.

10.7.2023

Američki mediji Associated press i Washington Post obavještavali su danas o godišnjici obilježavanja genocida u Srebrenici. Poseban fokus je bio na tome da su se u Potočarima danas okupili i muslimani i Jevreji.

Oni navode da su muslimani i Jevreji u Potočarima razgovarali o načinima na koji se može iskoristiti zajednička bol, kako bi se pomoglo oslobađanju svijeta od mržnje i netrpeljivosti.

Da se nikad ne ponovi

- Apsolutno je kritično za budućnost jevrejskog i bošnjačkog naroda da udružimo snage u znak sjećanja kako bismo osigurali da se ovakva zvjerstva ne bi nikada dozvolila u budućnosti – rekao Menahem Rozensaft (Menachem Rosensaft), savjetnik Svjetskog jevrejskog kongresa.

On je predvodio delegaciju jevrejskih zvaničnika i diplomata koji su učestvovali na konferenciji o očuvanju kolektivnog sjećanja na žrtve genocida, a u zajedničkoj organizaciji Svjetskog jevrejskog kongresa i Memorijalnog centra Srebrenica.

- Ako mi kao Jevreji i kao muslimani shvatimo da smo zajedno u bolu, možemo na tome konstruktivno graditi i stvarati svijet izvan patnje u kojem genocid postaje nezamisliv - istakao je Rosensaft.

Izvinjenje zbog Handžar divizije

Poseban fokus su stavili i na izjavu direktora Memorijalnog centra Srebrenica Emira Suljagića, koji se Jevrejima izvinio zbog zločina Handžar divizije tokom Drugog svjetskog rata.

- Oni koji su služili u 13. Waffen SS diviziji ili bili sluge ustaškog režima Nezavisne Države Hrvatske, nisu to činili u ime našeg naroda. Njihova djela ne govore u naše ime ni danas. Naš narod i zemlja su bili porobljeni i pod okupacijom, naš glas je bio ugušen. Ako je neko imao pravo da govori u naše ime, to su bili bosanskohercegovački partizani i antifašisti poput Fadila Jahića, Pašage Mandžića, Avde Hume i brojnih drugih. U naše ime je govorio Derviš Korkut, koji je rizikovao svoj i život svoje porodice da spasi najvažnije što jedan narod može imati - pamćenje o sebi - kada je od nacista sakrio Hagadu - kazao je Suljagić.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.