Jasna Duraković, federalna ministrica obrazovanja, izrazila je nadu da će sigurnosna situacija u školama biti bolja početkom nove školske godine.
U jednom gostovanju na televiziji govorila je o setu hitnih mjera koje su donijeli proteklih dana.
- U cilju nam je bilo kreirati set hitnih mjera – uključiti adekvatne ljude i postupati u hitnom akcionom planu. Krajnje je vrijeme da se prestanemo baviti posljedicama i da evo preventivno djelujemo. Ovo nije problem koji se nedavno desio nego se razvija godinama - kazala je Duraković.
Pitanjem sigurnosne situacije u obrazovanju se moramo baviti, ističe ministrica, a ne samo konstatirati nezadovoljstva, nego poduzeti korake.
Kolektivna odgovornost
- Set zaključaka koje je donijela Vlada FBiH obavezuje sve te ljude i kantonalne vlade da hitno postupe i djeluju u skladu s propisanim zaključcima, da delegiraju kandidate iz resornih ministarstava za obrazovanje, zatim druge stručne osobe koji će se baviti rješavanjem ili kreiranjem plana prevencije sprečavanja nasilja - naglašava Duraković.
Mišljenja je da je kolektivna odgovornost kada je riječ o napadu na nastavnika u Lukavcu.
- Neophodno je uključiti Federalno ministarstvo pravde, rada i socijalne politike i zdravstva, ali i MUP-a. Sveobuhvatno moramo ovaj problem gledati, a ne da samo prebacujemo na obrazovanje. Ovdje je kolektivna odgovornost. Kaznene politike se moraju mijenjati u kontekstu MUP-a - navodi ministrica.
Stručni tim
Kada se oformi stručni tim, razgovarat će se i o mogućnosti uvođenja zaštitara, s ciljem bolje zaštite u školama.
- Jedna od ideja o kojoj smo razgovarali je uključiti zaštitare, koji neće nositi oružje, ali će biti prisutni u dvorištima, tamo gdje je to neophodno, gdje nema videonazora i školskih portira - kaže Duraković.