Odbijena je žalbu advokata optuženih u slučaju Memić, koji su tražili da se Sud BiH proglasi nenadležnim u ovom slučaju, saznaje portal "Avaza".
Radi se o optuženoj petorki, Alisi Mutap Ramić, Zijadu Mutapu, Hasanu Dupovcu, Josipu Bariću i Muameru Ožegoviću.
Njihovi advokati su smatrali da Sud BiH nije nadležan za ova krivična djela, a to je prikrivanje dokaza u vezi ubistva Dženana Memića.
Kako je navedeno u optužnici, Alisin otac Zijad je organizator grupe koja je imala za cilj prikrivanje stvarnih počinilaca i stvarnog načina na koji je Dženan Memić zadobio teške tjelesne povrede usljed kojih je preminuo.
Podsjećamo, dana 05.10.2018. godine advokat Ifet Feraget, kao punomoćnik oštećenog Muriza Memića, je Tužilaštvu Bosne i Hercegovine podnijeo krivičnu prijavu protiv tadašnje glavne tužitljice KT KS Dalide Burzić i još 44 poznata lica (kantonalni i federalni tužitelji, policijski komesari, policisjki službenici Hasan Dupovac, Josip Barić i dr., sudski vještaci Ševal Kovačević i dr., Alise Mutap, Zijada Mutapa itd.) i više NN lica, zbog opstruisanja istrage i zataškavanja ubistva Dženana Memića.
Krivična prijava je podnijeta na osnovu člana 7. stav 2. tačka b) Zakona o Sudu Bosne i Hercegovine („Službenilist BiH“, broj: 49/09), obzirom da se radi o krivičnom djelu koje je izazvalo ogromne štetne posljedice za državu Bosnu i Hercegovinu.
U toku trajanja istrage Apelaciono vijeće Suda BiH je u više navrata odbijalo prigovore i žalbe odbrane optuženih i utvrdilo nadležnost Suda BiH u ovom postupku.
No, nakon potvrđivanja optužnice protiv Zijada Mutapa, Alise Ramić rođ. Mutap, Hasana Dupovca, Josipa Barića i Muamera Ožegovića Sud BiH je potvrdio svoju nadležnost u ovom predmetu.
Naime, nakon što su tužioci Ćazim Hasanspahić i Dubravko Čampara iznijeli argumente u prilog nadležnosti Suda BiH u ovom predmetu, Sud BiH, u vijeću sastavljenom od sudija Branka Perića, kao predsjednika sudećeg vijeća, te sudija Nenade Šelede i Džemile Begović, kao članova vijeća, je posebnim rješenjem od 14.10.2021. godine utvrdio nadležnost Suda BiH u ovom predmetu. Između ostalog, u tom rješenju se navodi da je BiH u statusu države kandidata za pristup u EU i da je u procesu radikalne reforme pravosudnog sistema i da Evropska komisija prati izvršavanje tih obaveza, kao i da je od strane više međunarodnih vladinih i nevladinih organizacija više puta ukazivano na slučajeve nerazjašnjene smrti Dženana Memića i Davida Dragičevića, na koje slučajeve nije bilo adekvatnog odgovora pravosuđa i nadležnih organa.
Posebno je navedeno da optužnica u ovom predmetu obuhvata dva policijska službenika kao i da se istraga i dalje vodi po krivičnoj prijavi koja obuhvata više lica koja su nosioci tužilačkih funkcija.
Protiv ovog rješenja branioci optuženih Zijada Mutapa i Alise Ramić (rođ. Mutap), advokat Nine Kisić i advokat Goran Dragović, su izjavili žalbu, smatrajući da Sud BiH nije nadležan za postupanje u ovom predmetu, u kojoj žalbi se, između ostalog, navodi, da slučaj Dženan Memić nije izazvao štetu po Bosnu i Hercegovinu i da je jedina šteta "krajnje tendenciozno pisanje određenih medija i lica o ovom krivičnom postupku a što je nepovratno kaontaminiralo ovaj postupak".
Međutim, Apelaciono vijeće Suda BiH je rješenjem od 22.11.2021. godine odbilo kao neosnovanu žalbu branilaca optuženih Zijada Mutapa i Alise Ramić (rođ. Mutap), advokata Nine Kisić i advokata Gorana Dragovića, navodeći da se radi o predmetu koji ima direktne reperkusije na štetu države BiH i koji je u svom odjeku prevazišao ne samo razmatranja unutar države već su se o istom oglašavale i međunarodne institucije, zbog čega se radi o očiglednom primjeru predmeta za koji je nadležan Sud BiH na temelju člana 7. Zakona o Sudu BiH.