Direktorica Misije USAID u BiH Kortni Čab (Courtney Chubb) predviđa da će se sektori turizma i ugostiteljstva vratiti na nivo zaposlenosti iz 2019. godine do kraja 2023. godine, što je oko 30.400 zaposlenih, dok se njih 6.100 neće vratiti turističkim karijerama.
Ona je u zargovoru za Fenu kazala kako očekuje da će broj zaposlenih u turizmu od 2024. do 2027. godine biti povećan za 12.400, jer će hoteli povećati iskorištenost soba, a kompanije u oblasti turizma povećati obim usluga i proizvoda i unaprijediti ih.
- To će u biti rezultirati ukupnom potražnjom za ljudskim kapitalom u visini od 18.500 radnih mjesta - istakla je Čab.
Kazala je da su to rezultati Analize i predviđanja potreba ljudskog kapitala koje je proveo USAID Turizam. Taj dokument je, dodala je, nastao na temelju brojnih oficijelnih izvora informacija, iscrpnih konsultacija s predstavnicima sektora, te istraživanja najboljih međunarodnih praksi a sve u cilju kako bi predvidjeli ljudski kapital koji je Bosni i Hercegovini potreban u narednih sedam godina i ocijenili trenutne potrebe sektora,
- USAID-ov Projekt razvoja održivog turizma u Bosni i Hercegovini završio je prvu od planiranih pet godina i pokrenuo je do sad oko 40 aktivnosti - istakla je Čab te dodala da su započeli s pružanjem odgovora na pandemiju COVID-19 kroz osiguravanje "Safe Travels Stamp" za Bosnu i Hercegovinu koju dodjeljuje Svjetsko vijeće za turizam i putovanja (WTTC) kako bi povratili povjerenje putnika u destinacijunaglasila je.
Pojasnila je da trenutno podržavaju razvoj turističke radne snage kroz reformu univerzitetskih programa u skladu sa sistemom izvrsnosti UN-ove Svjetske turističke organizacije, te da rade na stručnom obrazovanju u školama, dok smo prethodno pokrenuli online Turizam akademiju (VIDEO).
- Kako bismo unaprijedili međunarodnu percepciju Bosne i Hercegovine kao turističke destinacije, podržali smo učešće BiH u važnim međunarodnim turističkim događajima, a trenutno radimo na proširenju međunarodne mreže putničkih agenata kroz promociju BiH na ključnim tržištima Evrope i Bliskog istoka - pojasnila je.
Čab dodaje da su također započeli razvoj Vinske ceste Hercegovina, ali i da pomažu oba entiteta pri kreiranju Strategija razvoja turizma 2021. - 2027.
- Pokrenuli smo Online finansijski direktorij kako bismo mikro, malim i srednjim preduzećima olakšali pristup finansijama. Posebnu pažnju posvećujemo pitanju održivosti, a uspješno smo podržali Grad Trebinje pri uvrštavanju u 100 najboljih priča o održivosti destinacija na Svjetskim danima zelenih destinacija 2021. - istakla je.
Chubb je podsjetila da je prva inicijativa USAID Turizma bila formulacija COVID-19 Smjernica i protokola za zdravstvenu zaštitu od COVID 19 u turizmu u saradnji s bosanskohercegovačkim zdravstvenim i turističkim institucijama, te njihovo prilagođavanje najboljim međunarodnim praksama koje primjenjuju svjetski lideri u tom sektoru poput Svjetske zdravstvene organizacije, Cleveland Clinic, Adventure Travel Trade Association i WTTC.
- Ovo je omogućilo BiH da stekne Safe Travels Stamp koji dodjeljuje WTTC. Cilj je izgraditi povjerenje međunarodnog tržišta u BiH kao sigurnu destinaciju za putovanja i promovirati najbolje prakse među uposlenicima kako bi se zaštitili oni, njihove porodice i njihovi klijenti - kazala je.
Na temelju tih smjernica, dodala je, USAID je na Turizam akademiji pokrenuo 23 kursa koji se fokusiraju na brojne aktivnosti od raftinga i biciklizma do vođenja tura, sigurnog rukovođenja hranom i hotelskih operacija.
Govoreći o obrazovnom sistemu u BiH, je istakla da prema nalazima USAID-a, postoji opća potreba da obrazovne institucije bolje pripreme svoje studente za realnosti globaliziranog tržišta i promjene u zahtjevima za radnom snagom kroz analizu postojećih kurikuluma na temelju potreba sektora i najboljih međunarodnih praksi.
- Univerzitetski i školski kurikulumi trebaju biti osnaženi kako bi se kod učenika i studenata popravile vještine komuniciranja, odnosa prema gostima te stranih jezika, prije svega engleskog - kazala je.