Osvrčući se na izjave Adema Zalihića, direktora Javne ustanove Zavod za hitnu medicinsku pomoć KS Sarajevo, kojima se žali na “konstantne inspekcijske pritiske i posjete toj ustanovi", Kantonalna uprava za inspekcijske poslove KS s ciljem blagovremeog i istinitog informisanja koristi se prilikom da direktora Zalihića i zaintresiranu javnost upozna sa sljedećim činjenicama:
Tokom 2020. i 2021.godine Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove KS upućeno je na desetine, pretežno anonimnih prijava, za vršenje inspekcijskog nadzora u Zavodu za hitnu medicinsku pomoć KS u oblastima sanitarno- zdravstvenog nadzora, kao i radnih odnosa. Najveći broj dobijenih prijava odnosio se na okolnosti prvođenja konkursnih procedura, nezakonitog uvećanja plaća po osnovu položajnog dodatka i koeficijenata, vođenja evidencija o radnom vremenu, te uvećanje plaće bez izmjene ugovora o radu od kojih su inspektori, kako je i navedeno u izjavi Zalihića, u 2021.godini izvršili 21 inspekcijski nadzor, vodeći računa da se na iste okolnosti kontrole ne vrše više puta. Iz navedenog proizilazi da nijedan od provedenih nadzora nije izvršen u okviru planskih kontrola inspektorata Uprave, već se radilo isključivo o prijavama iniciranim inspekcijskim kontrolama.
Uz podsjećanje da iako su i kantonlani inspektori svakodnevno angažovani na kontroli primjene važećih naredbi i higijensko-epidemioloških mjera za sprečavanje širenja COVID infekcije, ni u jednom trenutku nisu zapostavili postupanje po prijavama građana KS, a sve s ciljem osiguravanja zakonitosti i zaštite javnog i privatnog interesa u skladu sa Zakonom o inspekicjama KS, posebno poštujući propisane rokove.
Na tome menadžment Uprave konzistentno insistira uz strogu primjenu odredbe člana 30.navedenog zakona shodno kojem sva pravna i fizička lica mogu podnijeti zahtjev nadležnoj inspekciji da izvrši inspekcijski nadzor, a koja je dužna u roku od 15 dana, od dana prijema zahtjeva, obaviti inspekcijski nadzor, te o utvrđenom činjeničnom stanju i eventualno poduzetim mjerama, najkasnije u roku od osam dana od okončanja, pisanim putem obavjestiti podnosioca zahtjeva. Kada nadležna inspekcija u vršenju inspekcijskog nadzora utvrdi da je povrijeđen zakon ili drugi propis čije izvršenje nadzire, ima zakonsko ovlaštenje i obavezu da naloži upravne mjere, te prati izvršenje istih po službenoj dužnosti, što je u konkretnom slučaju i učinjeno.
Dodajemo i da je Uprava na zahtjeve nadležnih policijskih organa, te Ureda za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom KS, kao i Udruženja za borbu protiv korupcije Transparency International u Bosni i Hercegovini dostavila informacije o svim provedenim nadzorima u Zavodu za hitnu medicinksu pomoć KS, koji su, između ostalog upoznati da su inspektori rada na osnovu utvrđenih nedostataka u konkretnom slučaju poduzeli upravne mjere donošenjem šest rješenja, te dva prekršajna naloga u ukupnom iznosu od 4.000 KM.
Važno je istaći da inspektori KUIP-a prema svim subjektima nadzorima, bez izuzetka, postupaju po načelu jedankosti, koje podrazumijeva jednak odnos i tretman svih subjekata nadzora, uključujući i Zavod za hitnu medicinksu pomoć KS, na čelu sa direktorom Zalihićem kao odgovornim licem.