Sudija Općinskog suda u Sarajevu Pavle Crnogorac donio je jučer, po zahtjevu Ranka Debevca, predsjednika Suda Bosne i Hercegovine, rješenje (65 0 P 887562 21 Mo od 01. 02. 2021. godine), kojim se zabranjuje “Avaz-roto pressu” objavljivanje informacija iz njegovog privatnog života.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Niko ne smije biti nedodirljiv
Ova odluka, osim što predstavlja udar na najčitaniji medij u Bosni i Hercegovini i uvođenje najmračnijeg oblika cenzure u izvještavanje novinara o javnim ličnostima i nosiocima funkcija javne vlasti, izrečena je suprotno odredbama Zakona o parničnom postupku FBiH, na koje se sudija poziva, te Zakona o zaštiti od klevete FBiH, koje je sudija potpuno ignorirao.
Pravo na slobodu izražavanja zajamčeno je Ustavom Bosne i Hercegovine, Ustavom FBiH, kao i Evropskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, te predstavlja jedan od bitnih osnova demokratskog društva, posebno kada se radi o pitanjima od političkog i javnog interesa.
Ranko Debevec je sudija Suda BiH i predsjednik Suda BiH, obnaša najvažniju funkciju u pravosudnoj vlasti u državi i kao takav ne može i ne smije biti nedodirljiv i izuzet od kritike novinara.
Uredništvo i redakcija “Dnevnog avaza” smatraju da Debevec ne smije biti izuzet od zakonske i moralne odgovornosti za svoje postupke i po tome se ne može razlikovati od nosilaca funkcija u zakonodavnoj ili izvršnoj vlasti.
Njemu, kao predsjedniku Suda BiH, ne smije pogodovati nijedan sudija u donošenju odluka po njegovim privatnim tužbama, jer se time direktno urušava povjerenje građana u pravosuđe.
Odluka općinskog sudije Crnogorca ne sadrži uopće obrazloženje zbog kojih neodgodivih razloga je donesena.
Članom 10. stav 3. Zakona o zaštiti od klevete FBiH, koji sudija uopće i ne spominje, propisano je da se privremena sudska mjera o zabrani pronošenja ili daljnjeg pronošenja izražavanja neistinite činjenice može odrediti samo ako oštećeni, s najvećom sigurnošću, može učiniti vjerovatnim da je to izražavanje prouzrokovalo štetu njegovom ugledu i da će oštećeni trpjeti nepopravljivu štetu kao rezultat pronošenja tog izražavanja.
Sudija nijednom riječju ne obrazlaže kako je to Ranko Debevec, s najvećom sigurnošću, dokazao da su o njemu objavljene neistine i da trpi štetu.
I kako je Sud u roku od dva dana (tužba datira od 28. 01. 2021. godine - četvrtak, rješenje od 01. 02. 2021. godine - ponedjeljak) utvrdio da je „Dnevni avaz“ objavio neistine, a da nikoga iz „Avaza“ nije ni saslušao.
Bez omogućavanja novinarima i advokatima „Dnevnog avaza“ da se izjasne o navodima Ranka Debevca, sudija Pavle Crnogorac je u ekspresno kratkom roku sam odlučio da je „Dnevni avaz“ objavio neistine i da je to Debevec, s najvećom sigurnošću, dokazao samo time što je uputio tužbu s objavljenim tekstovima.
Discipliniranje javne riječi
U stilu totalitarnih režima i po principu „kadija te tuži, kadija ti sudi“, presudio je ovaj sudija novinarima „Dnevnog avaza“ uvodeći u sudsku praksu najmračniju metodu ušutkivanja i discipliniranja javne riječi. Zbog ovoga će „Avaz-roto press“ uputiti pritužbu protiv sudije Pavla Crnogorca Uredu disciplinskog tužioca VSTV-a.
Nećete nas ušutkati, nastavit ćemo pisati o korupciji
Apartman predsjednika Suda BiH u Španiji, u Malagi, koji Debevec nije prijavio u svom imovinskom kartonu, a morao je prema zakonskim odredbama. Avaz
Apartman predsjednika Suda BiH u Španiji, u Malagi, koji Debevec nije prijavio u svom imovinskom kartonu, a morao je prema zakonskim odredbama. Avaz
Novinari „Dnevnog avaza“, kao legalisti, poštovat će odluku Suda iako nismo pisali o „ljubavnom i privatnom životu“ predsjednika Suda BiH Ranka Debevca, nego o zloupotrebi funkcije predsjednika Suda u privatne svrhe.
To, naravno, ne znači da nećemo nastaviti pisati o svim temama o kojima smo u našim tekstovima i pisali, a tiču se mogućih koruptivnih djela i zloupotrebe položaja predsjednika Suda BiH.
Podsjećamo, Debevec je dužan objasniti javnosti i nadležnim državnim tijelima zašto ima dvojni identitet, odnosno jedno ime - Ranko Debevec, kojim se koristi u BiH, i drugo ime - Ranko Debevec Kaveson, kojim se koristi u Španiji.
Također, predsjednik Suda BiH treba objasniti posjedovanje dvojnog državljanstva, BiH i Španije, i zašto prilikom konkuriranja za mjesto sudije i kasnije predsjednika Suda BiH nije prijavio da posjeduje dvojno državljanstvo.
Debevec, a i o tome smo pisali, nije u svom imovinskom kartonu prijavio da posjeduje nekretnine u Španiji i Hrvatskoj, a po zakonu je bio dužan da to uradi.
Avionska karta otkriva dvojni identitet predsjednika Suda Ranka Debevca. Avaz
Avionska karta otkriva dvojni identitet predsjednika Suda Ranka Debevca. Avaz
„Dnevni avaz“ će nastaviti pisati i o neprimjerenom druženju predsjednika Suda BiH s optuženikom Osmanom Mehmedagićem Osmicom, direktorom OSA-e.
Kao što nećemo šutjeti ni o slanju pitanja i odgovora za stručni ispit pripravnici u Sudu BiH, putem najbližeg saradnika, o prijetnjama bivšem prijatelju u sms poruci, u kojoj je naveo da se ono što se njemu radi „može samo krvlju oprati i ničim više“.
„Avaz“ i njegovi novinari nastavit će pisati i o brojnim zloupotrebama na koje su nedavno ukazali pojedine sudije i tužioci u pismu VSTV-u.
Sudiju Crnogorca podsjećamo da su, upravo zbog pisanja „Avaza“ i drugih medija, formirana tri disciplinska predmeta protiv Ranka Debevca, a u jednom od njih je pokrenuta i disciplinska istraga Ureda disciplinskog tužioca.
Čudno je da sudija Pavle Crnogorac pokušava zaustaviti pisanje medija o visokoj i sistemskoj korupciji u BiH, a prema zvaničnim međunarodnim podacima, naša zemlja je na, neslavnom, drugom mjestu u svijetu po stepenu korupcije.
Osim toga, prema logici sudije Crnogorca, ako bi se ona uvela kao redovna sudska praksa, zaustavilo bi se svako pisanje o korupciji političara, direktora, pa i pojedinih sudija, a time bi se ukinulo i pravo medija da informiraju javnost i o njihovim privatnim nezakonitostima koje čine dok obavljaju visoke državne dužnosti.
Podsjećamo, prošle sedmice Ured za borbu korupcije Kantona Sarajevo, u kojem na mjestu savjetnika djeluje američki tužilac Erik Larson, podnio je krivičnu prijavu protiv trojice općinskih načelnika zato što nisu prijavili u svom imovinskom kartonu nekretnine, koje su, ako ih uporedimo, znatno manje vrijednosti nego što su neprijavljene nekretnine Ranka Debevca. A on se nalazi na puno važnijoj funkciji.