PARIZ 2024

Iran slavio u finalu nakon preokreta: Reprezentacija BiH u sjedećoj odbojci osvojila paraolimpijsko srebro

Bosna i Hercegovina je povela, u drugom setu imala tri set lopte, ali Iran je na kraju došao do novog zlata

Detalj s meča. AP

6.9.2024

Reprezentacija Bosne i Hercegovine u sjedećoj odbojci je ostvarila veliki uspjeh i osvojila srebrenu medalju na Paraolimpijskim igrama u Parizu.

„Zlatni ljiljani“ su igrali veliko finale, bili u borbi za zlatnu medalju, ali nisu uspjeli savladati favorizovanu selekciju Irana (1:3).

Iran je bolje otvorio ovaj meč, a serija Iranaca prekinuta je tajm-autom selektora Ifeta Mahmutovića. Nakon toga naš tim je mnogo bolje zaigrao i režirao preokret (22:21).

Bilo je to tek drugo vodstvo BiH u prvom setu nakon uvodnih 1:0. Uspio je bh. tim privesti prvi set u svoju korist. Drugi set je bio identičan poput prvog – mnogo bolje otvaranje Iranaca, preokret naše reprezentacije, ali ovog puta „Zlatni ljiljani“ nisu uspjeli iskoristiti tri set lopte.

Preokret Irana u dramatičnom drugom setu kao da je i prelomio utakmicu. Sredinom trećeg seta je bilo 9:7 za Iran, a onda je uslijedila serija od 6:0 i tada je bilo jasno da se naš tim ne može vratiti. Naša ekipa nije uspjela parirati moćnim Irancima ni u četvrtom setu.

Najefikasniji kod Irana bio je Morteza Mehrzad s 27 poena, šest manje je osvojio Hosein Golestani (Hossein).

U našem timu istakao se Ermin Jusufović s 16, a pratio ga je Mirzet Duran s 12 poena.

Žal ostaje zbog tri set lopte u drugom setu. I znamo kako to biva, naši momci neće biti sretni zbog poraza u finalu, ali se u svoju domovinu vraćaju sa srebrom oko vrata.

Inače, ovo je Bosni i Hercegovini sedma medalja na Paraolimpijskim igrama u historiji, a četvrta srebrena.

Podsjetimo, za BiH su igrali: Ismet Godinjak, Adnan Manko, Stevan Crnobrnja, Armin Šehić, Asim Medić, Mirzet Duran, Nizam Čanlar, Dževad Hamzić, Edin Dino, Safet Alibašić, Sabahudin Delalić i Ermin Jusufović.

Stručni štab činili su: selektor Ifet Mahmutović i pomoćnici Ejub Mehmedović i Nedžad Salkić.

Tok utakmice

Bosna i Hercegovina - Iran 1:3 (25:22, 28:30, 16:25; 13:25)

13:25 - Kraj, pobjeda Irana!

13:24 - Meč lopta za Iran!

13:23 - Poen za naš tim, ali teška situacija. Iran je pred pobjedom i zlatnom medaljom.

10:19 - Sve je na strani Irana u ovom setu.

10:18 - Sjajan blok Jusufovića na Mortezi, može li ovo biti nagovještaj povratka "Zlatnih ljiljana"?

9:18 - Naši servisi ne prave probleme Iranu koji "bilda" prednost u ovom setu.

6:9 - Crnobrnja donosi poen za bh. tim.

2:5 - Serija Iranaca, Golestani igra odlično finale.

1:1 - Greška Iranaca u napadu za izjednačenje.

0:1 - Iran dolazi do vodstva na otvaranju četvrtog seta.

3. set

16:25 - Iran osvaja drugi set i pravo preokret u velikom finalu.

16:24 - Set lopta za Iran.

16:23 - Blok je večeras naše najjače oružje!

14:23 - Iranci pred osvajanjem trećeg seta. Treba istaći, uprkos kvalitetu našeg tima, da je Iran favorit.

13:21 - Mala serija bh. tima, pokušavaju se "Zlatni ljiljani" vratiti u treći set.

9:18 - Teška situacija za našu ekipu, tajm-aut zove selektor Mahmutović.

9:16 - Duran je sada poentirao za bh. tim.

7:13 - Iranci su sada uvezali četiri poena.

7:9 - Još jedan blok Jusufovića i BiH je na dva poena zaostatka.

5:8 - Velika borba i u trećem setu. Problem za bh. tim je što još uvijek nema osvojeni as u ovom meču.

2:4 - Iskupio se Ali Pur i poentirao za Iran.

2:3 - Dizanje Ali Pura, novi poen za BiH.

1:3 - Evo prvog poena za naš tim u trećem setu, donio ga je Crnobrnja.

0:3 - Ponovo sličan početak seta. Iran osvaja poene iz bloka i pravi prednost na startu.

2. set

28:30 - Šteta, Iran osvaja drugi set.

28:29 - Morteza donosi treću set loptu Irancima.

28:28 - Bio je ovo poen za infarkt! Poen za BiH i novo izjednačenje. Sudija je svirao blok-aut Irancima.

27:28 - Druga set lopta za Iran.

27:27 - Alibašić je ovo dobro uradio, donio je deveto izjednačenje u drugom setu.

26:27 - Šteta, jeftin poen za Iran koji ima set loptu. Selektor Mahmutović zove tajm-aut.

26:26 - Ne predaje se Iran. Alipurijan se dobro snašao i sačuvao svoj tim u ovom setu.

26:25 - Treća set lopta! Pogriješio je Golestani i loptu iz servisa poslao u aut.

25:25 - Izigrana akcija Iranaca i novi poen za Golestanija.

25:24 - Nova set lopta za BiH!

24:24 - Bagdeli je prevario naš blok i lukavo poentirao.

24:23 - Set lopta za BiH! Odlična kontra i poen Jusufovića nakon izgirane akcije! Ovo je prvo vodstvo našeg tima u ovom setu.

23:23 - Blok-aut nakon šuta Durana, novo izjednačenje.

22:23 - Golestani je odličan u iranskim redovima, sada je kaznio lošu odbranu.

22:22 - Mirzet Duran! Novi poen i novo izjednačenje, gledamo pravu dramu u finišu drugog seta.

21:22 -  Iran je napravio mini seriju, ali pogriješio je Morteza i vratio BiH na poen zaostatka.

20:20 - Morteza poentira za Iran, ali Alibašić donosi poen za BiH. Sjajno je zaustavio servis Alipura.

19:19 - Mirzet Duran je u seriji, donosi novo izjednačenje.

18:19 - Poen za Iran, Alibašić je bio uhvaćen u bloku.

18:18 - Izjednačenje, prvo u ovom setu!

17:18 - Ponovo dobra odbrana i novi poen za Durana.

16:18 - Dobra akcija sada Irana, Golestani je ostao sam i to koristi.

16:17 - Odlična kontra bh. tima, na kraju Duran loptu od blok šalje u aut. Na poen smo zaostatka.

15:17 - Delalić je podigao loptu za Jusufovića koji hvata Irance u blok-autu.

14:16 - Ne predaju se "Zlatni ljiljani". Sada mini-serija bh. tima, Manko poentira za minus dva.

10:15 - Iran ne dozvoljava bh. odbojkašima da se primaknu, sigurno drži prednost.

9:11 - Zaustavili smo Mortezu sada, ali Alipouran donosi poen za Iran. Potom isti igrač griješi.

6:8 - Jusufović sada poentira. Vratio se bh. tim u drugi set nakon lošeg otvaranja.

4:6 - Loša akcija Iranaca i to koristi Alibašić.

3:6 - Poen Delalića nakon što je u prethodnom napadu Ali Pour uhvatio Alibašića u bloku.

2:5 - Alibašić poentira sada nakon odličnog kontranapada "Zlatnih ljiljana".

1:5 - Evo ga, prvi poen BiH u drugom setu. Donio ga je Nizam Čančar.

0:5 - Ifet Mahmutović zove tajm-aut. Nadamo se da će djelovati na ekipu baš kao u prvom setu kada je pokrenuo preokret.

0:5 - Dva puta zaredom je dosuđeno "dizanje" bh. odbojkašima.

0:3 - Ponovo je Morteza dobro reagovao, Iran dobro krenuo u drugom setu.

0:2 - Nije prošao ovaj napad bh. tima na Mortezu.

0:1 - Duran je servirao, Iran se odbranio i iz kontre dolazi do vodstva.

Mahmutović: Tajm-aut preokrenuo prvi set. World Paravolley

1. set

25:22 - Bravo! Bosna i Hercegovina osvaja prvi set nakon što je Čančar sjajno zaustavio set Bigdelija!

24:22 - Manku je dosuđeno dizanje, imamo još dvije set lopte.

24:21 - Tri set lopte! Dva sjajna bloka bh. odbojkaša, a onda Ali Pour šalje loptu u aut.

23:21 - Novi poen za BiH. Golestaniju je dosuđeno "dizanje".

22:21 - Preokret! BiH vodi nakon greške Golestanija. Ovo nam je drugo vodstvo nakon uvodnih 1:0.

21:21 - Izjednačenje! Napad Bigdelija je bio loš, Čančar donosi poen.

20:21 - Odličan blok Manke sada, BiH na poen zaostatka!

19:21 - Šteta, Iran sada dolazi do prvog poena iz bloka na ovoj utakmici.

18:20 - Tajm-aut Mahmutovića urodio plodom, serija bh. tima koji je sada na dva poena zaostatka.

17:20 - Napao je Manko sada i donio poen, a onda Duran pravi sjajan blok.

15:20 - Duran je napao i osvojio poen za Bosnu i Hercegovinu.

14:18 - Mahmutović je zvao tajm-aut, a nakon toga bh. tim prekida seriju Irana.

13:18 - Kada Iran igra na Mortezu, igrača visokog 246 centimetara, naš tim ima ogroman problem.

13:16 - Prvi poen Nizama Čančara u ovom finalu.

11:15 - Novi as Golestanija, već četvrti na ovoj utakmici.

11:14 - Godinjak nije pogodio sada, mini-serija Irana.

11:13 - Šteta, Duran je uhvaćen "u pecanju".

11:12 - Evo nas na poen zaostatka! Prvo je Golestani pogriješio, a onda naredni poen donosi sjajan blok Adnana Manka.

9:11 - Bigdeli je sada pogriješio i poslao loptu u aut, naš tim je na minus dva.

7:9 - Vraća se naš tim u ovaj set!

2:6 - Golestani je odservirao tri asa zaredom. Uspio je bh. tim prekinuti seriju Irana.

1:4 - Iran bolje otvara ovaj meč.

1:0 - Naš tim osvaja prvi poen na ovoj utakmici.

Počela je utakmica!

Naša selekcija je na putu do finala redom pobjeđivala Poljsku (3:1) i Kazahstan (3:2), Francusku (3:0) te Njemačku (3:0).

Kako je selektor Ifet Mahmutović ranije rekao za "Avaz", on i njegovi izabranici su došli po zlato.

Sastav BiH: Ismet Godinjak, Adnan Manko, Stevan Crnobrnja, Armin Šehić, Asim Medić, Mirzet Duran, Nizam Čanlar, Dževad Hamzić, Edin Dino, Safet Alibašić, Sabahudin Delalić i Ermin Jusufović.

19:20 - Bosna i Hercegovina će pokušati skinuti Irance s paraolimpijskog trona i osvojiti zlatnu medalju, koju s Paraolimpijskih igara iz Tokija brani upravo Iran. U Japanu je prije tri godine BiH bila bronzana.