NASA nudi ljudima priliku da do kraja ove godine pošalju svoja imena u svemir u sljedećoj misiji na Jupiter koja kreće u oktobru sljedeće godine.
Poslana i pjesma
Godine 2024. nova će svemirska letjelica juriti prema Jupiteru u pokušaju da sazna ima li života na njegovu mjesecu Evropa. Letjelica neće nositi samo senzore visoke tehnologije već i pjesmu posvećenu misiji i - stotine hiljada imena ljudi, među kojima bi moglo biti i vaše.
Inicijativa ''Poruka u boc'i' u svemir će poslati imena ljudi ugravirana na svemirskoj letjelici Europa Clipper koja bi u Jupiterovu orbitu trebala ući do 2030. godine.
Besplatno možete putem ove poveznice poslati svoja imena do kraja 2023. Ona će biti upisana na mikročip ugrađen u letjelicu. Radi se o silicijskom mikročipu veličine kovanice od jednog eura, pri čemu svaka linija teksta ima širinu od samo 75 nanometara.
- Pridružite se misiji i neka vaše ime bude ugravirano na NASA-inoj svemirskoj letjelici Europa Clipper koja će istraživati Evropu, okeanski svijet u kojem možda postoji život - naveli su iz NASA-e.
Svoja imena u ''boci'' je poslalo već više od 1,5 miliona ljudi.
Na Europa Clipperu također je ugravirana pjesma američke pjesnikinje Ade Limon pod nazivom ''U slavu misterija: Pjesma za Europu'', koja govori o čudu prirode i znatiželji koja ujedinjuje ljude dok gledaju prema ''malim nevidljivim svjetovima''.
Izvor energije
Pjesma je predstavljena u Kongresnoj biblioteci ranije ove godine kada je NASA-ina kampanja prvi put predstavljena.
- Pisanje ove pjesme bila je jedna od najvećih časti u mom životu, ali i jedan od najtežih zadataka koji su mi ikada bili dodijeljeni - rekla je Limon te dodala:
- Naposljetku, ono što je spojilo pjesmu bilo je shvatanje da pokazujući prema drugim planetama, zvijezdama i mjesecima, također prepoznajemo golemi dar koji naš planeta Zemlja predstavlja.
Jupiterov mjesec Evropa izdvojen je za misiju jer bi mogao posjedovati izvor energije, tekuću vodu i hemikalije koje omogućuju život, nadaju se naučnici. Iako je njegova površina prekrivena ledom, smatra se da se ispod njega nalazi golemi tekući okean, a hemijska aktivnost ispod vode mogla bi stvoriti uvjete potrebne za održavanje živih organizama.
Iako sunčeva svjetlost ne može doprijeti ispod evropskog leda, naučnici misle da bi zračenje s Jupitera umjesto toga moglo pružiti održiv izvor energije. Svemirska letjelica otporna na radijaciju ući će u kružnu orbitu oko Jupitera, obavljajući bliske letove pored ledenog mjeseca kako bi ga proučavala.
-Ako postoji život u Evropi, on je gotovo sigurno bio potpuno neovisan o porijeklu života na Zemlji - rekao je Robert Papalardo (Pappalardo), projektni naučnik na misiji Europa Clipper.
- To bi značilo da je porijeklo života moralo biti prilično jednostavno u cijeloj galaksiji i šire - ustvrdio je, prenosi Independent.
Vremenske kapsule
Ovo nije prvi put da NASA šalje poruke sa Zemlje u svemir na raketi - 1970-ih je poslala pozlaćene gramofonske ploče na svojim svemirskim letjelicama Voyager 1 i 2, s diskovima koji su ''nosili slike, zvukove, muziku i pozdravne govore na 55 jezika. Američka svemirska agencija rekla je da su zlatni zapisi ''neka vrsta vremenske kapsule, namijenjene prenošenju priče o našem svijetu vanzemaljcima''.