Američka federalna komisija za telekomunikacije (FCC) izrekla je prvu kaznu u povijesti jednoj kompaniji zbog nepropisnog odlaganja svemirskog otpada. Kazna je rezultat istrage, pa potom i nagodbe s američkim pružateljem usluga satelitske televizije Dish Network, u vezi sa slučajem nepropisnog deorbitiranja satelita EchoStar-7. Operater je u sklopu nagodbe priznao krivnju, pristao implementirati predloženi im plan usklađivanja s propisima te platiti 150.000 dolara novčane kazne.
Ostavljen u pogrešnoj orbiti
Satelit EchoStar-7 lansiran je još 2002. godine u geostacionarnu orbitu na zemljopisnoj dužini 119° zapadno, odakle je pružao usluge repetitora televizijskog signala za gledatelje na području SAD. Prilikom lansiranja težio je nešto više od 4 tone i imao je očekivani životni vijek od 12 godina. FCC je 2012. godine kompaniji Dish odobrio plan deorbitiranja ovog satelita, koji ih je obavezao na to da satelit, na kraj njegovog operativnog rada, dovedu u orbitu 300 kilometara višu od one u kojoj je proveo svoj "radni vijek". To se trebalo dogoditi u maju 2022. godine, prema tadašnjim procjenama operativnih parametara i preostale količine goriva u satelitu.
No, problemi su započeli nešto prije toga, u februaru prošle godine, kada je Dish ustvrdio da je satelitu EchoStar-7 preostalo premalo goriva za finalnu promjenu orbite. U konačnici su učinili što su u tom trenutku mogli – poslali su ga u orbitu samo 122 kilometra višu od izvorne, a FCC je ustvrdio da je to "daleko manje od 300 kilometara specificiranih u planu smanjenja učinka orbitalnog otpada", piše Bug.hr.